Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Arménsku jadrovú elektráreň zmodernizuje česká firma Škoda JS

Banka firme poskytne záruky za 24 miliónov Kč (asi 924 tisíc eur) na vývoz systému pre riadenie pohonov reaktora. „Zákazka je úspechom pre celý český energetický sektor aj pre Českú exportnú banku, pre ktorú je tento obchodný prípad zároveň vôbec prvým na území Arménska,“ uviedol generálny riaditeľ ČEB Karel Bureš.

Elektráreň Metsamor sa nachádza asi 30 kilometrov od hlavného mestaJerevan. Vlani vyrobila viac než 2,2 TWh elektriny, čo predstavovalo viac než 30-percentný podiel na domácej výrobe elektriny. Elektráreň využíva reaktor VVER 440 V 270 sovietskej výroby, ktorý je blízky príbuzný s dukovanskými reaktormi s modifikáciou pre náročné seizmické podmienky.

Atómová elektráreň Metsamor bola do prevádzky spustená v roku 1976, jej prvý blok však bol trvalo odstavený po silnom zemetrasení vo februári 1989. Kvôli nedostatku výrobných kapacít bol druhý blok neskôr spustený do opätovnej prevádzky. Elektráreň sa považuje za jednu z najrizikovejších na svete – leží v oblasti s častými a silnými zemetraseniami, avšak nemá dostatočnú ochranu štruktúr primárneho okruhu. Ekológovia aj susedné Turecko sa preto snažia dosiahnuť ukončenie jej prevádzky.

Avšak Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu vo svojej analýze dospela k záveru, že elektráreň môže fungovať aj naďalej. Na jej základe bolo rozhodnuté o predĺžení prevádzky jadrového bloku o ďalších 10 rokov, ak dôjde k predmetnej modernizácii zariadení.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.