Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Argentínsky ropný koncern YPF investuje do ťažby 35 miliárd USD

Argentínska stredoľavá vláda pozbavila španielsku firmu Repsol väčšiny podielu v YPF, lebo nezabezpečoval také investície do ťažby palív, ktoré by krajine stačili na krytie potrieb trhu. Vláda tvrdí, že nekonvenčné zásoby ropy Argentíny sú tretie najväčšie na svete. Ropy by malo byť v ložiskách asi 23 miliárd barelov (barel = 159 litrov). Predstavitelia Repsolu však tvrdia, že na ich sprístupnenie bude treba ročne až 25 miliárd USD.

Galuccio povedal, že YPF pod španielskou dominanciou znížil v minulom desaťročí ťažbu ropy o 80 % a ťažba plynu sa úplne zastavila. To viedlo k nedostatku pohonných látok v krajine. Ak sa však podarí ťažiť z príbrežných ložísk v južných oblastiach Vaca Muerta a Dead Cow viac ropy, Argentína sa stane sebestačnou.

Medzinárodné finančné trhy však Argentínu bojkotujú. Po jej bankrote krajiny pred desiatimi rokmi, nijakí investori nechcú požičať Buenos Aires peniaze. Úspech programu Galuccia bude závisieť od toho, či vláda vytvorí pre zahraničné ropné spoločnosti také podmienky, aby vstúpili so svojimi finančnými zdrojmi do podnikateľského prostredia, ktoré zostáva vysoko rizikové.

Repsol žiada za svoj vyvlastnený podiel v YPF 10,5 miliardy USD. Okrem toho sa proti znárodneniu odvolal na americký súd a pripravuje aj podanie na investičný arbitrážny dvor Svetovej banky.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,2429 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.