Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Argentína a Repsol sa dohodli na riešení zoštátnenia podielu Repsolu v YPF

Zástupcovia Repsolu, YPF a mexickej spoločnosti Pemex, ktorá v Repsole vlastní podiel, v pondelok (25. 11.) oznámili, že sa predbežne dohodli na procese stanovenia rozsahu kompenzácií za zoštátnenie 51-% podielu Repsolu v YPF. Rokujúce strany sa zároveň dohodli aj na pozastavení právnych krokov v tejto kauze. K predbežnej dohode došlo po tom, ako sa vedenie Repsolu stretlo v Buenos Aires s vládnymi predstaviteľmi z Argentíny, Španielska a Mexika. Ďalšie podrobnosti zverejnené neboli.

Argentínska vláda zoštátnila kontrolný balík Repsolu v spoločnosti YPF v apríli 2012 bez toho, aby španielskej firme vyplatila akúkoľvek náhradu. Ako dôvod uvádzala, že investície španielskej spoločnosti nedosiahli úroveň, na ktorej sa v minulosti Repsol s vládou dohodol. Krok šokoval európskych obchodných partnerov Argentíny, ktorí potom aj výrazne obmedzili svoje investície v krajine. Repsol následne začal požadovať odškodnenie vo výške 10,5 miliardy USD (7,77 miliardy eur).

O najnovšej predbežnej dohode by v stredu (27. 11.) mala hlasovať správna rada španielskej spoločnosti. Ak dohodu schváli, je možné, že Argentína čoskoro získa potrebné investície na rozvoj rozsiahleho ložiska bridlicového plynu a ropy Vaca Muerta.

(1 EUR = 1,3514 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.