Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterne turbiny+obilie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Veterné turbíny. Foto: SITA/AP Photo/Mike Groll
20. januára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Araluce: OZE môžu konkurovať fosílnym palivám

Juan Araluce, prezident spoločnosti pripomenul všetkým zúčastneným dôležitosť OZE pre priemysel, ktorý v súčasnosti čelí tiež svetovej finančnej kríze. Tá totiž vo veľkom rozsahu zasiahla investície do obnoviteľných projektov a zvýšila neistotu na trhu.

Počas kongresu odzneli hlavné odporúčania zamerané na podporu rozvoja OZE:

  • Rozvoj spolupráce verejného a súkromného sektora v krajinách, v krajinách s potenciálom pre rozvoj. To umožní prilákať súkromné investície
  • Poskytovať stabilnú politiku a regulačné rámce pre OZE
  • Ukončiť podporu fosílnych palív na základe ich ekonomických a environmentálnych prínosov
  • Povoliť  voľný obchod na trhu so „zelenou“ energiou odstránením tzv. tarifných a netarifných prekážok, čo by prispelo k urýchleniu vývoja technológií a rozvoju udržateľnej energie
  • Posilniť investície do výskumu a vývoja inovácií v oblasti obnoviteľných a trvalo udržateľných zdrojov energie.

„OZE môžu byť na rovnakej úrovni ako ropa alebo zemného plyn, “ vysvetlil Araluce. „Mali by sme sa zamyslieť nad ich zvyšujúcim sa potenciálom, veď predsa aj rok 2012 bol vyhlásený Organizáciou spojených národov rokom udržateľnej energie pre všetkých,“ dodal.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil v priebehu kongresu World Future Energy Summit, že svet by mal zdvojnásobiť podiel obnoviteľných zdrojov v globálnom energetickom mixe do roku 2030.

„OZE môžu jednoznačne konkurovať tradičný, zdrojov energie. Prispeli by sme tak k zníženiu ekonomických i ekologických problémov, “ uzavrel Araluce.

(c) energia

The World Future Energy Summit 2012 prebiehal 16. – 19. januára 2012 v Národnom výstavisku v Abu Dhabi (ADNEC).

Mediálnym partnerom svetového kongresu World Future Energy Summit 2012 bol i slovenský portál energia.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.