Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Televizory - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
2. októbra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Údaje o spotrebe elektriny pri spotrebičoch nemusia zodpovedať realite

V čase, keď automobilka Volkswagen v závese s ďalšími výrobcami vozidiel, čelia škandálu kvôli softvérom umožňujúcim manipuláciu s emisnými testami, sa do pozornosti dostáva aj možné obchádzanie testov týkajúcich sa spotreby energií domácimi spotrebičmi. Európska komisia preskúma dve štúdie, ktoré naznačujú podvody v prípade televízorov. Tie sa na priemernej spotrebe elektriny v domácnostiach podieľajú približne desiatimi percentami.

Britské médiá vo štvrtok informovali o tom, že pri nezávislých testoch televízorov Samsung sa zistila takmer o polovicu nižšia spotreba energie pri oficiálnych testovacích podmienkach než počas bežného používania. Nedávna štúdia mimovládnych organizáciís názvom CompliantTV uskutočnená Technickou univerzitou v Berlíne a spolufinancovaná európskym fondom ukázala odlišné chovanie televízorov počas testovania a počas skutočného sledovania televízie.

Test vs. realita

Údaje o spotrebe televízorov sú založené na 10-minútovom testovacom videu. Testovanie uskutočňujú samotní výrobcovia, výsledky môžu prekontrolovať zodpovedné regulačné úrady členským štátov Únie. Podľa štúdie CompliantTV spotreba televízora počas prvej minúty testovacieho videa klesla zo 70 wattov na asi 39 wattov. Autori to dávajú do súvisu s technológiou, ktorá dokáže rozoznať, kedy prebieha testovanie.

Samsung dôrazne odmietol podozrenie, že jeho zariadenia sú nastavené tak, aby manipulovali s testami spotreby energie. Rozdiely v spotrebe vysvetľuje funkciou motion lighting, ktorá reguluje podsvietenie obrazovky a ktorá funguje v laboratórnych aj reálnych podmienkach.

Na podozrenia z manipulácie testov však upozornila aj Švédska energetická agentúra. Vo svojom príspevku k revízii pravidielo ekodizajne a označovaní elektroniky uviedla, že sa vo svojom laboratóriu „stretla s televízormi, ktoré jasne rozoznávajú štandardný film (IEC) používaný pri testovaní.“

„Tieto displeje okamžite znižujú svoju spotrebu energie úpravou jasu displeja, keď beží tento štandardný film. Je to spôsob ako sa vyhnúť dohľadu úradov a Komisia by sa tým mala zaoberať,“ napísala švédska agentúra v januári tohto roka.

EÚ aktuálne novelizuje

„Obe (štúdie) preskúmame,“ uviedla včera pre BBC hovorkyňa Európskej komisie Anna-Kaisa Itkonen. „V prvom rade preveríme, či tento problém existuje,“ dodala s tým, že Brusel zatiaľ nespustil žiadne oficiálne vyšetrovanie.

Údaje o spotrebe a energetickej triede sú jednou z hlavných informácií, ktorými sa spotrebitelia riadia pri rozhodovaní o kúpe elektroniky, keďže na ich základe si môžu prepočítať náklady pri prevádzke televízora, chladničky či rúry.

V polovici júla tohto roka EK predstavila návrh revízie európskeho nariadenia pre označovanie energetickej efektívnosti spotrebičov. Jednou z najviditeľnejších zmien by malo byť prechod od súčasných tried od A+++ po D na nové štítky v rozsahu A až G.

V správe k revízii nariadenia sa uvádza, že len asi polovica štátov EÚ testuje, či produkty spĺňajú minimálne požiadavky pre ekodizajn a či výrobcovia udávajú správnu energetickú triedu. „V prípade ekodizajnu typicky 10 – 50 % preverovaných a/alebo testovaných výrobkoch nie je v súlade,“ píše sa v správe EK.

© energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.