Ani po štvrťstoročí vedci nevedia, čo sa deje v černobyľskom reaktore
Ani 25 rokov po najväčšej civilnej jadrovej katastrofe v dejinách nie je jasné, čo sa deje v černobyľskom reaktore. Ako uviedol riaditeľ ukrajinskej elektrárne, nepreskúmaných zostáva zhruba 40 % trosiek reaktora, ktorý od vonkajšieho sveta izoluje ochranný kryt.
Igor Gramotkin, riaditeľ elektrárne, ktorej posledný reaktor sa odstavil v roku 2000, sa minulý štvrtok (21.4.) na konferencii o bezpečnosti jadrovej energetiky v Kyjeve obmedzil na konštatovanie, že radiačná situácia v mieste explózie z roku 1986 „zostáva napätá.“ Experti podľa neho boli schopní podrobnejšie preskúmať zhruba 60 % trosiek, zbytok je neprístupný kvôli vysokej rádioaktivite alebo suti a závalom. Nedostatok informácií o „správaní“ zničeného reaktora riaditeľ označil za veľmi nebezpečný rizikový faktor.
Pracovníci elektrárne odhadujú, že pod krytom, ktorého netesnosť vyvoláva nemalé obavy, zostalo 95 % jadrového paliva, čo je zhruba 200 ton. S ich vyňatím a sanáciou sa počíta až v roku 2015, kedy bude podľa predpokladov s medzinárodnou finančnou pomocou vybudovaný celkom nový kryt. K likvidácii jadrového paliva bude podľa Gramotkina možné pristúpiť až potom, čo odborníci s použitím modernej techniky rozoberú nestabilnú konštrukciu havarovaného reaktora.
V Kyjeve sa v stredu (20.4.) pri príležitosti 25. Výročia černobyľskej havárie konala medzinárodná darcovská konferencia, na ktorej sa vyzbieralo na stavbu nového krytu 550 miliónov eur. Podľa ukrajinskej vlády zostáva ešte nájsť ďalších 190 miliónov eur, aby bola stavba plne finančne zaistená. S výstavbou už ale ukrajinské a francúzske firmy na sklonku minulého roka začali.
ČTK, energia