Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
merkelova necas - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Český premiér Nečas a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek
3. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Angela Merkelová: Nemecko urýchľuje schvaľovanie nových energetických sietí

„Máme schválený zákon, v rámci ktorého sa dajú preskočiť určité kroky, takže schvaľovací proces sa urýchľuje. Výrazne sme tiež pokročili pri schvaľovaní predovšetkým v rámci severonemeckej siete,” uviedla Merkelová. Výstavba nových sietí a ich modernizácia závisí tiež na súkromných investoroch, dodala.

Prevádzkovateľ českej prenosovej sústavy ČEPS opakovane upozorňuje, že náhle prenosy energie z Nemecka ohrozujú stabilitu českej siete. Problémy spôsobujú predovšetkým veterné elektrárne na severe krajiny. Kancelárka však uvítala, že sa Česko nechystá stavať na hraniciach transformátory, ktoré by prenos energie blokovali. O tejto možnosti sa pred tým špekulovalo.

Podľa Nečasa bude aj Česko investovať do posilňovania svojej energetickej siete. Zdôraznil, že cieľom českej vlády nie je oddeľovanie sietí, ale integrácia európskych energetických trhov. O tom, či by sa Nemecko malo finančne podieľať na posilnení českej sústavy, Nečas s Merkelovou nehovorili.

ČEPS bol vlani kvôli nemeckým obnoviteľným zdrojom nútený v niektorých situáciách zvládnuť prenos viac než 3.000 MW inštalovaného výkonu, pritom obvyklá hodnota sa pohybuje okolo 1.000 MW. Do roku 2024 chce firma na rozvoj a modernizáciu prenosovej sústavy vynaložiť 63 mld. českých korún. Vlani investovala 4 mld. korún, v tomto roku plánuje investície v podobnom rozsahu.

V tomto roku by mal inštalovaný výkon nemeckých veterných a solárnych elektrární dosiahnuť asi 55.000 MW. V roku 2010 to bolo zhruba 42.2000 MW. Podľa Merkelovej je potrebné veterné elektrárne vypínať vtedy, keď je sieť preťažená.

Merkelová tiež uviedla, že Nemecko rešpektuje rozhodnutie Českej republiky prevádzkovať jadrové elektrárne. „Zhodli sme sa, že previerky európskych jadrových elektrární musia prebiehať transparentne,” uviedla. Nečas povedal, že Česko je vo veci jadrových elektrární pripravené zdieľať všetky potrebné informácie. „Je v našom záujme pokračovať maximálne transparentne. Ide nám o bezpečnosť všetkých našich občanov a chceme presvedčiť aj našich susedov, že dbáme aj na ich záujmy a bezpečnosť,” dodal český premiér.

ČTK, energia.sk

Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.