Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Andrej Babiš: Tender na jadrové elektrárne bude najneskôr na budúci rok

„Na budúci rok je najneskorší možný termín. Musíme postaviť nový blok v Dukovanoch a následne v Temelíne. ČEZ je na tom finančne veľmi dobre, jeho zadlženie je najmenšie v Európe,“ uviedol minister financií.

„Je to postoj pána Babiša, ktorý tlačí vedenie ČEZ a tiež dozornú radu, že to majú urobiť na vlastné riziko,” povedal včera novinárom v reakcii na Babišove slová český minister priemyslu Jan Mládek.

Termín nasledujúceho roka nevylúčil, podľa neho je ale treba najskôr vyriešiť veľa otázok. Upozornil napríklad, že v Dukovanoch doteraz neprebehla príprava dostavby, predchádzajúci tender sa totiž týkal dostavby dvoch blokov v Temelíne.

O termíne ani lokalite sa zatiaľ nerozhodlo aj podľa šéfa ČEZu Daniela Beneša. „Navyše stratégia je postavená na prevádzkovaní klasickej energetiky vrátane jadrovej. Ide predovšetkým o prevádzkovanie našich šiestich súčasných blokov,” uviedol Beneš. ČEZ podľa neho bude svoju ďalšiu činnosť plánovať tiež podľa štátnej energetickej koncepcie, ktorú má najprv schvaľovať vláda. Materiál má okrem iného definovať, kedy a kde by mali vyrásť nové jadrové bloky v Česku.

ČEZ vlani v apríli zrušil tender na dostavbu ďalších dvoch blokov v Jadrovej elektrárni Temelín, hlavným dôvodom bolo neposkytnutie štátnej garancie. V prípade stavby nových blokov považuje Mládek za najreálnejšiu variantu výstavby pod vedením novej dcérskej firmy ČEZ, do ktorej by malo byť včlenené stavenisko, jeho  príprava a know-how.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.