Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Analytik: Trhy s plynom v SR a ČR sa líšia najmä v regulácii cien pre domácnosti

„Česká republika má dodávky plynu, respektíve plynovej komodity koncovým dodávateľom aj v cenovom segmente domácnosti deregulované. Ostatné poplatky súvisiace s dodávkou plynu boli, sú a aj naďalej budú regulované,“ povedal analytik.

Na Slovensku je podľa neho približne posledné tri roky trend trh s plynom pre domácnosti nie deregulovať, ale naopak, reguláciu posilňovať. „Vidíme to napríklad v tom, že malé podniky boli pri dodávke plynu v minulosti deregulované, novou legislatívou sa však cenová regulácia do tohto segmentu opäť zaviedla,“ upozornil.

Pripomenul, že český a slovenský trh s plynom majú k sebe historicky veľmi blízko. „Pokiaľ ide o samotný proces liberalizácie trhu, ten súvisí so vstupom oboch krajín do EÚ a s prijímaním európskej legislatívy, ktorá s energetikou súvisí. Napriek tomu, že mali v minulosti takmer rovnakú štartovaciu pozíciu, teraz vidíme, že český trh s elektrinou aj s plynom je výrazne ďalej ako trh na Slovensku. Vidíme to napríklad v tom, že v ČR existuje spoločnosť OTE, ktorá je organizátorom trhu. Na Slovensku jednotlivé činnosti súvisiace s organizovaním trhu zastrešuje väčšie množstvo subjektov,“ dodal Hudec.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.