Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ruský vojak na Kryme - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev
4. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Analytik: Stupňovanie napätia na Ukrajine vníma ropný trh citlivo

Ruský vojak na polostrove Krym Foto:TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev

Počas minulého týždňa obchodníci s ropou pozorne vnímali dianie na Ukrajine, no k výraznejším cenovým výkyvom to neprispelo. Ruská armáda počas uplynulého víkendu prakticky prevzala kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym, kde žije početná ruská menšina. Napriek odmietavým reakciám západných štátov, ktoré hovoria o agresii Moskvy, ruský parlament odobril zámer prezidenta Vladimíra Putina nasadiť na Ukrajine vojsko. Na tieto udalosti už reagovali aj trhy a ceny ropy sa  v priebehu včerajšieho dňa prudko menili. „Trhy v pondelok ráno otvorili prudkým nárastom ceny a počas dňa ceny posilnili o takmer 2,9 %,“ uviedol pre portál energia.sk Milan Hudák, analytik Virtuse Energy. 

Cena severomorskej ropy Brent sa v pondelok vyšplhala na najvyššiu úroveň od konca minulého roka. V priebehu dňa sa zvýšila o 3,3 dolára na 112,39 dolárov za barel. Ku koncu dňa sa pohybovala okolo úrovne 110, 75 dolárov s prírastkom viac než dolár a pol.

Cena americkej ľahkej ropy WTI sa dostala na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho septembra. Obchodovala sa na úrovni 105,22 dolárov za barel, pred koncom obchodovania sa pohybovala o zhruba dolár nižšie s denným ziskom asi 2,5 dolárov.

Ceny ropy môžu ďalej stúpať, predpovedá analytik

Kríza na Ukrajine vyvolala obavy z narušenia dodávok ruských energetických surovín do Európy. Hudák upozorňuje, že vývoj ceny v prípade eskalácie konfliktu medzi producentom ropy a dôležitou tranzitnou trasou sa vníma veľmi citlivo. „Rusko sa v poslednom desaťročí snaží znížiť svoju závislosť pri exporte energetických surovín cez Ukrajinu rôznymi alternatívnymi trasami, no v prípade vzájomného konfliktu, eventuálne ďalšej eskalácie situácie by mohlo dôjsť k zablokovaniu časti plynu a ropy, ktoré Rusko vyváža do EÚ,“ podčiarkol analytik. „Vzhľadom na to, že konflikt naďalej eskaluje, cena by mohla v priebehu nasledujúcich dní testovať hranicu 115 dolárov za barel,“ predpovedá. V prípade ďalšieho vyhrocovania sporu Hudák nevylučuje, že cena Brentu môže atakovať hranicu 120 až 125 dolárov za barel.

Do Európy dnes prúdi cez územie Ukrajiny zhruba 80 % ruského plynu, ktorý pokrýva približne štvrtinu európskej spotreby. Rusko je po Saudskej Arábii najväčším producentom čierneho zlata na svete. Strategické energetické suroviny sú kľúčovými odvetviami ruského hospodárstva a dôležitým zdrojom príjmov do štátnej pokladnice.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.