Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ANALYTIK: Slovensko sa pri reverznom toku plynu dostáva medzi mlynské kamene

Donedávna dohode o reverznom toku plynu na Ukrajinu podľa neho bránila predovšetkým nejasná pozícia ukrajinskej strany, ktorá si nebola istá, či reverzný tok naozaj potrebuje. Posledné týždne už Ukrajina nástojčivo žiada realizáciu tohto projektu formou nového fyzického prepojenia.

„Ozvala sa však aj Moskva, ktorá akúkoľvek formu reverzu, z pochopiteľných príčin, nateraz odmieta. Tým sa Slovensko dostáva medzi dva mlynské kamene. Prizvanie ruskej strany do rozhovorov je diplomatickým krokom, keďže rokovania sú vždy lepším riešením ako jednostranné akty. V súčasnosti to ale vyzerá tak, že Rusi a Ukrajinci v otázkach reverzného toku majú zásadne protichodné postoje,“ zdôraznil Badida.

Poznamenal, že pokiaľ ide o Slovensko, to by reverzným tokom získalo, ak by Ukrajinci plyn cez naše územie odoberali a Rusi aj naďalej, za nezmenených podmienok, posielali plyn na Západ. „Nedá sa však vylúčiť ani opačný, pre Slovensko veľmi nevyhovujúci scenár,“ upozornil.

„Podobná situácia tu už bola v rokoch 2006 a 2009 a nedá sa vylúčiť ani dnes. Problémy pociťujeme každý deň, keďže už len hrozba prerušenia dodávok bráni prirodzenému poklesu cien plynu v Európe, ktorého významné objemy sme si v miernej zime našetrili,“ dodal Badida na otázku, či môžu rozpory medzi Ruskom a Ukrajinou a prípadné obmedzenia dodávok pre Ukrajinu ohroziť aj dodávky plynu do Európy.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.