Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ANALYTIK: EÚ chce byť lídrom v boji proti klimatickým zmenám

„Ľudstvo sa nachádza na pokraji ekologickej katastrofy a ak nechceme preniesť možno až neúnosnú záťaž na nasledujúce generácie, musíme sa na parížskej konferencii OSN naplánovanej na december 2015 dohodnúť,“ zdôraznil.

„Pokiaľ existuje zhoda na úrovni prvého cieľa, teda 40-% znižovaní skleníkových plynov spôsobujúcich ohrievanie atmosféry, prijatie ostatných navrhovaných cieľov je zatiaľ neisté. Nové členské krajiny zo strednej a východnej Európy sa obávajú predovšetkým možnej finančnej záťaže pri zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a energetickej efektívnosti,“ podotkol Badida.

Energetické spoločnosti podľa neho upozorňujú na zdeformované trhové prostredie, keď nízka cena elektriny ohrozuje ich existenciu a bezpečnosť sústav. „Na druhej strane väčšie množstvo OZE a vyššia efektivita hospodárstva prispievajú k znižovaniu našej závislosti na dovážaných energetických zdrojoch a zlacňujú našu produkciu,“ doplnil analytik.

Nie je preto podľa neho jednoduché nájsť správny mix opatrení, hlavne ak sa na začiatku štedrými dotáciami renomé obnoviteľných zdrojov skôr poškodilo. „Z tohto dôvodu by možno bolo lepšie, ak by aj európski lídri neprijali záväzný cieľ pre OZE, ale sfunkčnili uhlíkový trh. Nech platí ten, kto znečisťuje životné prostredie, čo bude firmy automaticky motivovať k úsporám a produkcii energie z nízkouhlíkových technológií, vrátane OZE,“ argumentoval. Okrem EÚ sa však podľa neho musia k tomuto snaženiu pridať aj štáty ako USA, Čína či India.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.