Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Analytici: Zmluva s Iránom môže Moskvu poškodiť

Podľa prezidenta Vladimíra Putina je svet po dnešnej dohode s Iránom bezpečnejší. Rusko sa na maratónskom rokovaní spolu s piatimi ďalšími mocnosťami aktívne podieľalo a dohodu označuje za víťazstvo svojej vlastnej diplomacie. Podľa niektorých ruských politológov mali rozhodujúci vplyv na dohodu s Iránom Rusko a Čína.

Ruské ministerstvo pre hospodársky rozvoj dnes vydalo prehlásenie, predpovedajúce výrazný nárast spolupráce s Iránom vo výrobe dopravnej techniky a v železničnej, leteckej a námornej doprave.

Predpokladá sa aj kooperácia v jadrovej energetike. Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova sa dá očakávať taktiež rozšírenie predaja ruských zbraní Iránu, hoci embargo na predaj zbraní Teheránu má trvať ešte päť rokov.

Dohoda s Iránom ale dáva zelenú pre export iránskej ropy, čo môže viesť k ďalšiemu zníženiu ceny energetických surovín na svetových trhoch. Podľa dnešných ruských odhadov sa cena ropy môže z terajších zhruba 57 dolárov za barel znížiť pod 55 dolárov. Tlak na ruský rozpočet, ktorého príjmy sú na výnosoch z ropných obchodov závislé, sa tak ďalej zvýši.

Podľa agentúry Reuters môže navyše dohoda zlepšiť napäté vzťahy Teheránu s Washingtonom a Moskva potom môže ľahko stratiť výlučné postavenie iránskeho diplomatického spojenca.

„Zmluva pripravila Moskvu o triumf pri vyjednávaní s Washingtonom a môže obmedziť ruský vplyv na Blízkom východe. Relatívne dobré vzťahy s Iránom ospravedlňovali dôležité postavenie Ruska v rokovaní o iránskom jadrovom programe, čo USA nemohli ignorovať,“ napísala agentúra Reuters.

Globálna analytická spoločnosť Stratfor v komentári k rokovaniu s Iránom uviedla, že obnovené dodávky iránskej ropy na svetové trhy môžu skomplikovať ruský politický tlak na Európu, ktorá je na ruskej rope výrazne závislá.

Ruský vplyv na Blízkom východe rýchlo klesá, zatiaľ čo Európa sa začína vymaňovať z ruského ropného objatia. Kým ruské politické možnosti sa zužujú, americké sa znásobujú ako na blízkom východe, tak v Európe. To je iste pre Putina nepríjemná situácia,“ uviedla spoločnosť Stratfor.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.