Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/[sic] (licencia Creative Commons)
14. januára 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Analytici: Cena uhlia zostane v tomto roku pod úrovňou 100 dolárov za tonu

Macquarie odhaduje, že priemerná cena uhlia sa bude pohybovať od 90 do 95 dolárov za tonu. Popri klesajúcom dopyte v Číne bude mať podľa analytikov vplyv napríklad aj to, že Kolumbia zvyšuje objem vývozu uhlia do Európy. Nahradí tak pokles vývozu zo Spojených štátov a pravdepodobne sa tak bude usilovať o zvýšenie trhového podielu. A to za situácie, keď dopyt v Európe bude zrejme stagnovať.

Macquarie je zatiaľ poslednou zo skupiny bánk, ktoré uhliu na najbližšie obdobie nepredpovedajú najlepšie vyhliadky. Oveľa vyššia ale nie je ani cena uhlia s dodaním na nasledujúci rok. V súčasnej dobe sa pohybuje okolo 102 dolárov za tonu, čo je asi 13 % pod úrovňou, kde bola pred rokom. Cena typov, ktorá sa ťaží v Juhoafrickej republike a po oboch stranách Atlantiku, sa na promptnom trhu pohybuje okolo 84 až 87 dolárov za tonu.

„Podľa nášho názoru nie je pravdepodobné, že by rok 2013 priniesol nejaké výraznejšie zlepšenie parametrov pre uhlie prepravované po mori. Energetické uhlie by malo zostať atraktívne pre nákup, ale producenti, ktorí surovinu dopravujú po mori, budú musieť bojovať o podiel na trhu v prímorských oblastiach Číny s čínskymi producentmi uhlia,“ uviedla banka.

Cena juhoafrického uhlia by sa v tomto roku podľa analytikov banky mohla na promptnom trhu pohybovať v priemere okolo 90 dolárov za tonu, čo by bol pokles oproti 92 dolárom vlani. Čo sa týka austrálskeho uhlia, analytici očakávajú ešte väčší pokles a to na 90 z minuloročných 97 dolárov za tonu. Uhlie dopravované  po mori do Japonska sa bude v priemere predávať za 92 dolárov, zatiaľ čo jeho minuloročná cena predstavovala 115 dolárov za tonu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.