Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BP-Deepwater Horizon
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Havária ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Foto: SITA/AP Photo/Gerald Herbert
18. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Anadarko a BP sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní po havárii v Mexickom zálive

Anadarko svojmu partnerovi v projekte zaplatí 4 mld. dolárov, čo je menej ako polovica sumy, ktorú by firme zrejme nariadil zaplatiť súd. Anadarko za to ale sľubuje, že nebude pokračovať v žalobe, v ktorej viní BP z hrubého zanedbania povinností.

„Považujeme to za výhodné pre oba podniky,“ povedal novinárom v Moskve šéf BP Robert Dudley. „Som rád, že sa do toho vložili a budú sa podieľať na krytí časti nákladov,“ dodal. Zmluva o vyrovnaní podľa neho nepredstavuje žiadny ústupok, naopak pre oba podniky je to významný príspevok k vyriešeniu prípadu. Zároveň vraj zmizne neistota, ktorá sa objavila v súvislosti s nákladmi na odstránenie škôd.

Management BP už skôr uviedol, že vrátane pokút od amerických úradov, sa môžu celkové náklady na odstránenie škôd v súvislosti so znečistením oceánu ropnými látkami vyšplhať na 42 mld. dolárov. Proti pokutám už firma zaúčtovala náklady 3,5 mld. dolárov a približne 500 mil. dolárov vyčlenila pre granty určené na podporu výskumu. Peniaze od Anadarko teda pokryjú len malú časť nákladov.

Dohoda však nezahŕňa prípadnú pokutu, ktorú by obom firmám ešte mohla vyrubiť americká vláda. Anadarko malo v projekte Macondo štvrtinový podiel, a potenciálne tak môže niesť až štvrtinu všetkých nákladov na odstránenie škôd. Znamenalo by to, že by sa spoločnosť musela podieľať na zaplatení pokút a na odškodnení tých, čo žijú v zasiahnutej oblasti. Teoreticky by sa Anadarko mohlo týmto výdavkom vyhnúť, ak by preukázalo, že sa BP dopustila hrubého zanedbania povinností. Ak by firma na súde s týmto tvrdením uspela, celkové náklady pre BP by sa tým mohli zvýšiť možno až o 18 mld. dolárov.

Výška pokút za únik ropy z vrtu Macondo do Mexického zálivu sa pohybuje okolo 1.100 dolárov na barel. Ak by súd dospel k záveru, že sa spoločnosť BP dopustila hrubého zanedbania povinností, pokuta by sa vyšplhala na 4.300 dolárov za barel. Znamená to, že spoločnosť Anadarko by v takom prípade musela uhradiť približne 9,5 mld. dolárov.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.