Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar fact sheet
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bathroom Improvement (licencia Creative Commons)
15. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Americký výrobca solárnych zariadení vyhlásil bankrot

Podnik bude zatiaľ fungovať v rámci súdnej ochrany pred veriteľmi a v priebehu tejto doby sa pokúsi predať časť svojho majetku. Vedenie firmy uviedlo, že si pre svoj plán zabezpečilo podporu časti veriteľov. Firma bola naposledy v zisku v roku 2009, vlani zastavila väčšinu výroby.

K prerušeniu výroby firmu prinútila celkovo nepriaznivá situácia v odvetví a hlavne ťažkosti v Európe. Tam dopyt po solárnych článkoch drasticky klesol, prevažne kvôli tomu, že tamojšie vlády prestali odvetvie masívne podporovať.

Rovnako ako väčšina firiem v odvetví výroby solárnych panelov a príbuzných komponentov aj spoločnosť Energy Conversion Devices nedokázala stlačiť náklady tak, aby zostala životaschopná. Vlani už z rovnakého dôvodu muselo skončiť viacero firiem, vrátane napríklad Evergreen Solar.

Výrobcovia solárnych panelov a komponentov pre ich montáž v Európe sa veľmi spoliehali na krajiny ako Taliansko, či Španielsko. Tamojšie vlády urobili zo solárnej energiu svoju prioritu a odvetvie masívne podporovali. Dlhová kríza ich ale donútila subvencie výrazne obmedziť, čím zasadili ranu mnohým firmám v tomto sektore.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.