Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Americký výrobca solárnych panelov Evergreen Solar oznámil bankrot

Spoločnosť podala žiadosť o ochranu pred veriteľmi na základe Kapitoly 11 amerického zákona o bankrote po dvoch rokoch zápasu s ázijskou konkurenciou. Podľa dokumentov predložených bankrotovému súdu v štáte Delaware aktíva firmy majú hodnotu 424,5 milióna USD (296,67 milióna eur), jej dlhy 485,6 milióna USD.

Patentovaná technológia kremíkových dosiek Evergreen Solar sa tešila medzi investormi veľkej obľube v rokoch 2007 a 2008, nakoľko umožňovala výrazne znížiť náklady na kľúčovú vstupnú surovinu – polysilikóny. Vtedy však boli ceny vstupnej suroviny zhruba 10-krát vyššie než v súčasnosti. Medzičasom klesli, navyše sa pridala konkurencia z Číny a v poslednom období firmu poškodilo rozhodnutie nemeckej a talianskej vlády obmedziť dotácie na podporu slnečnej energie. Tým sa prudko zvýšili zásoby solárnych panelov, čo viedlo k prepadu ich cien.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4309 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.