Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Americký ťažobný priemysel potrebuje reformy, tvrdí Obamova komisia

Špeciálna komisia amerického prezidenta Baracka Obamu odporúča Kongresu sprísnenie bezpečnostných pravidiel pre ťažbu ropy. „Naše dôkladné vyšetrovanie viedlo k záveru, že žiadny z hlavných prvkov bezpečnosti ťažby z morského dna – ani úrady pre dohľad ani bezpečnostné štandardy priemyslu ani smernice pre reakciu v prípade úniku neudržali tempo s rýchlosťou prenikania do hlbín morí,“ uviedla jedna z členov panelu William Reilly.

Pravdepodobnosť presadenia rozsiahlej reformy ťažobného priemyslu je však pomerne malá. Republikáni sú ropným spoločnostiam tradične naklonení a v súčasnosti ovládajú Snemovňu reprezentantov.

Aké sú odporúčania nezávislej komisie?

Sedemčlenná komisia sa jednomyseľne zhodla na 15 odporúčaniach a vyzvala vládu k rozsiahlej reforme ropného ťažobného priemyslu. V záverečnej správe doporučuje predovšetkým zvýšenie rozpočtu federálnej agentúry, ktorá dohliada na ťažbu ropy z morského dna. Žiada zároveň vytvorenie nového, nezávislého úradu pre dohľad v rámci ministerstva vnútra. Ropný priemysel zároveň vyzýva k vytvoreniu samoregulačného orgánu, ktorý by pomáhal vynucovať dodržiavanie ťažobných štandardov.

Komisia žiada po zákonodarcoch výrazné zvýšenie stropu pre odškodné, ktoré ťažobné spoločnosti platia v prípade havárie. V súčasnosti firmy ručia za škody do výšky 75 mil. amerických dolárov. Na obnovu ekosystému Mexického zálivu by podľa komisie malo ísť 80 % z čiastky, ktorú za spôsobené ropné havárie zaplatí britská spoločnosť BP.

Podľa záverečnej správy by sa smernice pre ťažbu mali sprísniť aspoň na úroveň bežnú v krajinách ako Nórsko alebo Veľká Británia. Súčasťou doporučení je tiež požiadavka, aby vedci mali väčšie slovo pri povolovaní ťažby ropy a zemného plynu z morského dna.

Ropný priemysel so zámermi komisie nesúhlasí

Snaha o reformu naráža na odpor záujmových skupín. Americký ropný inštitút (API), ktorý je najväčšou záujmovou organizáciou v odbore, už závery komisie kritizoval s odôvodnením, že na základe jediného prípadu vrhajú pochybnosti na celé odvetvie.

Záverečná správa v mnohom nadväzuje na priebežné vyhlásenia, ktoré komisia zvrejňovala v priebehu psoledných šiestich mesiacov. Minulý týždeň napr. označila pochybenie BP a firiem, ktoré s ňou spolupracovali za „systémové“. Spoločnosti podľa panelu urobili celú radu rozhodnutí, vďaka ktorým ušetrili čas aj peniaze, ale ktoré nakoniec prispeli k ropnej havárii.

Komisia sa zamerala na firmu BP, ktorá havarovaný vrt Macondo vlastnila a koncern Halliburton, ktorý mal na starosti operácie s cieľom uzavrieť poškodený vrt. Zamerala sa aj firmou Transocean, ktorá vlastnila ťažobnú plošinu Deepwater Horizon. Podľa jedného z vyšetrovateľov, bývalého guvernéra Floridy Boba Grahama sa na základe zámerov komisie dalo katastrofe predísť „pokiaľ by spoločnosti boli vedené v prvom rade neutíchajúcim záujmom o bezpečnosť.“

Ťažobná plošina Deepwater Horizon explodovala na konci apríla 2010. Výbuch zabil 11 ľudí a poškodil aj novo vyhĺbený ropný vrt na dne Mexického zálivu. V hĺbke 1.500 metrov potom do mora začala unikať ropa, ktorej prúd sa podarilo zastaviť až po troch mesiacoch.

Do mora sa dostalo celkom 800 mil. litrov ropy a katastrofa v Mexickom zálive sa stala najhoršou ropnou haváriou v dejinách USA. Surovina poškodila pobrežie piatich amerických štátov. Ochrancovia životného prostredia sa obávajú, že americké pobrežie sa bude z ropnej havárie spamätávať ešte niekoľko rokov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.