Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Americký LNG dorazil už aj do Litvy

„Dodávka má zásadný význam pre celý regón,“ povedal litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius. „Náš vzťah so Spojenými štátmi chceme upevniť v mnohých ohľadoch a okrem obrany a bezpečnosti je obchod s energiami jednou zo strategických oblastí spolupráce,“ uviedol.

Litovský štátny obchodník s plynom LDT v júni uzavrel prvý kontrakt na nákup skvapalneného zemného plynu z USA so společnosťou Cheniere Energy. Surovina, ktorá v pondelok dorazila do prístavu Klajpeda, je určená pre klientov v Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Litva otvorením terminálu na LNG v Klajpede v roku 2014 prelomila monopol Gazpromu na dodávky plynu do Pobaltia a teraz si jeho prostredníctvom zaisťuje zhruba polovicu domácej spotreby tejto suroviny. Dodávateľom je predovšetkým nórska spoločnosť Statoil. Zvyšnú čast zemného plynu získava naďalej plynovodom z Ruska.

Začiatkom júna dorazila prvá dodávka amerického LNG aj do poľského terminálu Świnoujście.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.