Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. decembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Americké firmy sa sťažovali na nízke ceny slnečných kolektorov

Americká komisia pre medzinárodný obchod v piatok (2. 12.) odhlasovala vyšetrovanie, čím vyjadrila súhlas so sťažnosťou siedmich amerických výrobcov solárnych kolektorov na čínsku konkurenciu. Americké firmy v nej uviedli, že Číňania predávajú kolektory na medzinárodnom trhu za neúnosné nízke ceny.

Rozhodnutie komisie neznamená, že sa proti čínskym firmám zavedú sankcie, ale jeho zmyslom je zaujať stanovisko k čínskemu vývozu solárnych panelov, zistiť, či ich export poškodzuje alebo hrozí poškodením amerických konkurentov.

Čínske ministerstvo obchodu vyslovilo nad rozhodnutím americkej komisie hlboké znepokojenie a verí, že sa Washington objektívnou analýzou dopracuje k záveru, prečo americké firmy sú slabo konkurencieschopné.

Americké spoločnosti podali svoju sťažnosť v októbri. Uvádzajú v nej, že čínska vláda silno dotuje vývoz panelov do Spojených štátov a domácich výrobcov vytláčajú z trhu. Spoločnosti žiadajú zaviesť sankčné clo na panely.

Solárne a iné zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov sa stali jablkom sváru v americko-čínskom obchode. Vlády Spojených štátov a Číny prisľúbili, že budú spolupracovať v tejto oblasti, ale navzájom sa obviňujú, že porušujú dohody o voľnom obchode tým, že dotujú svojich výrobcov kolektorov.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.