Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Americké firmy Halliburton a Baker Hughes odstupujú od fúzie

Americká spoločnosť Halliburton sa na prevzatí konkurenta Baker Hughes dohodla už v novembri 2014. Hodnota dohody, ktorá mala spojiť druhého a tretieho najväčšieho poskytovateľa služieb pre ropné a plynárenské firmy na svete, v hotovosti a akciách činila vtedy takmer 35 miliárd dolárov. V súčasnosti hodnota fúzie činí 28 miliárd USD.

Plány firiem ale narazili na odpor amerických úradov. „Navrhovaná dohoda medzi firmami Halliburton a Baker Hughes by odbúrala nevyhnutnú konkurenciu, zdeformovala trhy s energiou a poškodila amerických spotrebiteľov,“ uviedla začiatkom apríla americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynch. Rozhodnutie firiem odstúpiť od fúzie teraz uvítala ako víťazstvo pre americkú ekonomiku a všetkých Američanov. Úrady sa obávali hlavne rastu cien v sektore služieb pre ropné a plynárenské firmy, ktorý by tak ovládli len dve veľké firmy. Okrem zlúčených firiem na ňom pôsobí ešte súčasná jednotka na trhu Schlumberger.

Svoje obavy z fúzie už skôr vyjadrila aj Európska komisia. Ta sa okrem iného obávala, že spojenie by mohlo obmedziť konkurenciu a inovácie.

Halliburton zaplatí Baker Hughes poplatok za ukončenie dohody 3,5 miliardy dolárov.

Kolaps dohody prichádza v dobe, kedy sa obe firmy snažia vyrovnať s dopadmi nízkych cien energií na ich klientov. Minulý týždeň Baker Hughes oznámil za prvý štvrťrok vyššiu stratu, než sa čakalo. Halliburton potom uviedol, že jeho príjmy v prvom kvartáli klesli o 40 % a prepustí 6000 zamestnancov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.