Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Americká vláda ponúka prenájom ložísk na ťažbu ropy a plynu

Za účelom rozvoja sa 16. augusta začne prenájom nálezísk blízko Texasu, Louisiany, Mississipi, Alabamy a Floridy. Minister vnútra Ryan Zinke uviedol, že ide o prvý takýto krok v rámci národného programu leasingu ložísk ropy a zemného plynu na budúcich päť rokov. Tento program za éry predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu uviazol na mŕtvom bode.

Zinke povedal, že poplatky z prenájmu polí v Mexickom zálive Spojeným štátom v roku 2008, teda pred príchodom Obamu do Bieleho domu, vyniesli 18 miliárd dolárov. Vlani to ale bolo 2,6 miliardy dolárov. Uznal síce, že rok 2008 bol výnimočným vďaka vysokým cenám ropy a plynu, poukázal ale na to, že sa aj rozšírili vrtné práce na súkromných pozemkoch, kde bola lepšia návratnosť investícií a menej regulačných prekážok.

V augustovom predaji vláda zníži licenčné poplatky, aby podporila ropné spoločnosti, na ktorých hospodárenie má nepriaznivý vplyv niekoľkoročný pokles cien ropy. Firmy budú za prenájom do hĺbky menej než 200 metrov platiť sadzbu 12,5 % namiesto skôr navrhovaných 18,75 %.

„V zmene sadzieb sa odráža ochota Trumpovej administratívy rýchlo reagovať na ekonomické ukazovatele,“ povedal Zinkeho poradca pre energetiku Vincent De Vito. „Sadzba 12,5 % viac zodpovedá súčasnej situácii na trhu,“ dodal.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.