Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
YMS ySpatial Lesy - YMS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
IT program ySpatial
1. februára 2016 Ostatné od Energia.skSITA

Americká spoločnosť ESRI ocenila lesnícky GIS od YMS

Generálny riaditeľ ESRI, Jack Dangermond, na nej každoročne odovzdáva ceny vybraným organizáciám a firmám za výnimočnú prácu s platformou a technológiou ESRI, pričom každá krajina môže mať len jedného víťaza. Ocenenie potešilo celý tím tvorcov systému, ktorý na jeho súčasnej podobe pracuje už dva roky.

Nosnými užívateľskými nástrojmi pre zber a aktualizáciu priestorových dát systému GIS LSR sú geoaplikácia ySpatial z dielne YMS a mobilný GIS pre terénny zber dát od firmy ESRI. Vďaka nedávno zavŕšenému rozvoju sa celý systém posunul medzi jedinečné svojho druhu na Slovensku. Pokročilé editačné funkcie, ktoré bývajú štandardne len v robustných desktopových GISoch, dostali k dispozícii všetci užívatelia jednoducho cez intuitívne webové rozhranie. „Lesníci dnes pre tvorbu líniových a polygónových mapových prvkov, automatické priebežné merania geometrických vlastností priamo pri zakresľovaní, preberanie existujúcich prvkov z iných vrstiev, rozdeľovanie a spájanie prvkov a ďalšie dôležité editácie používajú len webový prehliadač. Znížila sa potreba zadávať požiadavky GIS administrátorom a významne sa skrátil čas trvania bežných úkonov pri tvorbe tematických máp“, popisuje zásadnú časť aktuálneho rozvoja systému projektový manažér YMS, Štefan Hudák.

Pridaním časového filtrovania dát sa lesnícky ySpatial posunul na tzv. štvorrozmerný, alebo 4D GIS. Lesníci v mapách vytvárajú tzv. časové rezy, teda prezerajú údaje a vrstvy vo zvolených časových intervaloch. „Vizuálne hodnotíme rozdiely medzi minulými a súčasnými stavmi, napríklad pri evidencii ťažby alebo prerezávok, monitorujeme dopady kalamít a vývoj kalamitísk v čase“, vysvetľuje Rudolf Vido, vedúci kancelárie generálneho riaditeľa LSR. 

Integrácia GIS na špecializované lesnícke aplikácie je horúcou novinkou, ktorá umožní externým informačným systémom evidovať okrem alfanumerických dát aj dáta geografické. S pomocou pokročilého integračného zásuvného modulu (plug-inu) tak bude robiť napríklad informačný systém WebLes (Výroba a lesná hospodárska evidencia) alebo informačný systém KRPK (Kalkulácie, rozpočty, plánovanie a kontroling). „Užívatelia pridajú potrebné geografické entity do dátových lesníckych aplikácií bez toho, aby museli samostatne spúšťať GIS systém. Jednoducho aktivujú mapový plug-in vtedy, keď je to potrebné“, upresňuje výsledky v súčasnosti záverečného rozvoja systému Ivan Pôbiš, špecialista na GIS LSR. Evidencia priestorových dát sa tak stala dostupnou v každom informačnom systéme, ktorý spĺňa technologickú líniu podniku.

Lesníci už stihli vyjadriť svoju spokojnosť so systémom, ktorý sa nám podľa pána Jozefa Sámela, projektového manažéra LSR „naozaj vydaril a splnil očakávania“. V ďalších krokoch sa bude rozhodovať o tom, akým smerom sa ocenený lesnícky GIS ďalej uberie, a ktoré nové funkcionality a oblasti dostanú „zelenú“. Cieľom bude naďalej lesníkom uľahčovať plnenie náročných úloh v pracovných procesoch LSR.

© energia.sk (text pripravený v odbornej spolupráci so spoločnosťou YMS)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.