Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko 1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: (c) Michal Hudec
18. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Alternatívni dodávatelia priniesli pre domácnosti možnosť výberu

„Domácnosť si môže vyberať spomedzi niekoľkých ponúk dodávok, ktoré sa líšia v prvom rade cenou a v druhom rade portfóliom služieb, ktoré k dodávkam viaže ten – ktorý dodávateľ,“ uviedol Hudec pre TASR o význame alternatívnych dodávateľov energie.

Očakávaným dôsledkom by malo byť podľa neho celkové znižovanie cenovej hladiny, respektíve ak nie znižovanie, tak konkurenčná vzájomná kontrola jednotlivých dodávateľov tak, aby upravovali cenníky iba v odôvodnených prípadoch a v primeranej miere.

„Dnes funkciu kontrolóra oprávnenosti úpravy cien plní regulačný úrad, ale príchod alternatívnych dodávateľov umožňuje, aby sa v dohľadnej budúcnosti systém dereguloval. To znamená, že o cene komodity by sa nerozhodovalo v cenovom konaní pred regulátorom, ale cenu určia trh a konkurencia,“ podotkol.

„Na potrebe deregulácie sa zhodujú všetci, dokonca i tradičný dodávateľ, ktorý sám argumentuje faktom, že na trh prišla konkurencia a regulácia preto viac nemá opodstatnenie,“ myslí si Hudec.

Príchod alternatívnych dodávateľov na trh so zemným plynom v segmente domácností hovorí, že trh sa rozvíja a približuje sa okrem iného viac i na stranu spotrebiteľa. „Dnes sa nedá predpokladať, ako dlho si udržia noví hráči svoju výraznú cenovú výhodu, ktorou sa snažia zaujať domácnosti. Aj keď sa žiadny dodávateľ do budúcnosti nevyhne úpravám cenníka smerom nahor, konkurencia na trhu naznačuje, že tieto cenové úpravy by mohli byť miernejšie než v systéme, v ktorom by pôsobil iba jediný hráč,“ zdôraznil.

„Pokiaľ ide o predaj elektrickej energie, na trhu s domácnosťami existuje konkurencia už dlhší čas. Žiaľ, i napriek tomu je dodnes cenotvorba podriadená regulácii. Experti z radov firiem, ktoré obchodujú s elektrickou energiou, sa zhodujú, že aktuálna podoba regulácie umelo dvíha ceny smerom nahor. Regulačný úrad však avizoval, že niekedy počas nasledujúceho regulačného obdobia 2012 až 2016 sa cenotvorba komoditnej zložky koncovej ceny dereguluje,“ dodal.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.