Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Alternatívni dodávatelia plynu získali už takmer tretinu trhu

Slovenský plynárenský priemysel dodal v roku 2011 svojim odberateľom vo všetkých segmentoch spoločne 4,3 mld. kubických metrov zemného plynu, informuje firma vo svojom tlačovom stanovisku. Manažment SPP je s takýmto výsledkom spokojný: „Z pohľadu uzatvorených kontraktov si SPP pre rok 2012 udržal pozíciu kľúčového dodávateľa plynu na slovenskom trhu s očakávaným celkovým podielom na trhu 70 %. Vo svetle súčasnej situácie na trhu, mimoriadne konkurenčného prostredia a výrazných aktivít ostatných hráčov to SPP považuje za veľmi dobrý výsledok,“ uviedol predseda predstavenstva Jean – Jacques Ciazynski.

Pre porovnanie, najväčší konkurent SPP, spoločnosť RWE Gas Slovensko, dodal svojim odberateľom spoločne okolo 1 mld. kubíkov: „Rok 2011 bol dobrý najmä z pohľadu objemov v segmente väčších zákazníkov. Celkový trhový podiel sme dosiahli na úrovni 18 %. Všetkým segmentom zákazníkov sme dodali spolu viac ako 1 mld. kubických metrov komodity,“ uviedol v rozhovore pre energia.sk Miroslav Kulla, konateľ spoločnosti (pozn. red.: rozhovor s Miroslavom Kullom publikuje portál energia.sk v najbližších dňoch).

Pokiaľ ide samostatne o trh so zemným plynom v segmente domácností, SPP deklaruje udržanie si podielu na úrovni 90 %. RWE Gas Slovensko odhaduje, že po aktualizácii dát o počtoch zmien dodávateľa dosiahne v tomto segmente podiel do 5 %.

Vývoj v obchodovaní so zemným plynom

Jednotliví dodávatelia zemného plynu nakupujú komoditu rôzne. Zatiaľ čo najväčší hráč SPP deklaruje nákup cez dlhodobý kontrakt, RWE Gas Slovensko nakupuje kombinovane cez kontrakt a na trhu, ostatní dodávatelia preferujú predovšetkým trh.

Cena plynu sa v roku 2011 vyvíjala podľa SPP menej predvídavo, ako v minulosti. „Dlhodobo sú to najmä olejové kontrakty a vývoj kurzu USD/EUR, ale cenové výkyvy sú spôsobené aj zásadnými ekonomickými a geopolitickými rozhodnutiami a nepredvídateľnými udalosťami. [..] Trhové ceny plynu sa menili počas roka s fluktuáciou do 30 %, pričom na konci 2011 skončili na úrovni +20 % v porovnaní  so začiatkom roka,“ doplnila firma vo svojom vyhlásení.

„Obchodovanie so zemným plynom sa stáva veľmi podobným obchodovaniu s elektrickou energiou. Dôvodom je vysoká likvidita búrz. Trhy budú reagovať v prvom rade na vývoj situácie, budú kopírovať makroekonomický vývoj. V podstate sa bude cena plynu na burze vyvíjať obdobne ako cena v kontraktoch, ale s tým rozdielom, že zemný plyn sa na burze neindexuje na ropu ani na žiaden jej derivát,“ vysvetľuje Kulla pre energia.sk.

S menšou úspešnosťou predikcií vývoja cien na komoditných trhoch, či už ide o elektrickú energiu alebo zemný plyn, súhlasí i ďalší alternatívny dodávateľ, spoločnosť ČEZ Slovensko: „Darí sa nám úspešne predpokladať forwardovú cenu v rámci middle-term trhu, no úspešnosť prognózovania cien pre long-term trh je nižšia. Trh bol do roku 2008 oveľa predvídateľnejší, než je dnes. Po naštartovaní hospodárskych problémov v roku 2008, dnes už viacero technických analýz na báze štatistických metód úplne nefunguje,“ zhodnotil v rozhovore bilancujúcom rok 2011 Igor Nagy, konateľ spoločnosti. Doplnil, že vývoj na trhu sa dnes dá úspešnejšie odhadovať iba na základe analýzy fundamentov.

Trh so zemným plynom na Slovensku

Aj keď k liberalizácii trhu s plynom došlo legislatívne už v roku 2007, domácnosti ako posledný segment si môžu de facto vyberať z rozličných ponúk dodávateľov plynu až od začiatku roku 2011. „Dnes už možno povedať, že trh s plynom na Slovensku je vo všetkých segmentoch skutočne otvorený a umožňuje prístup každému dodávateľovi. Svedčí o tom aj neustály rast konkurencie – v roku 2011 reálne dodávalo plyn na trhu 19 hráčov (pre porovnanie, v roku 2010 to bolo 10 spoločností), z toho 8 aj v stále regulovanom segmente domácností,“ konštatuje SPP.

Živú konkurenciu na trhu dodávok zemného plynu pre domácnosti potvrdili aj ostatní alternatívni dodávatelia. Dnes sa všetky firmy, bez ohľadu na to, či ide o dominantného alebo alternatívnych hráčov, zhodujú na potrebe deregulovať tvorbu ceny komodity určenej pre domácnosti.

Domácnosti: Biznis so stratou?

„Aj v roku 2011 predávala spoločnosť plyn domácnostiam, vplyvom zle nastavenej regulácie, so stratou blížiacou sa k úrovni 70 miliónov eur,“ hodnotí podnikanie v regulovanom segmente v roku 2011 Slovenský plynárenský priemysel. Podľa nedávnych vyjadrení firmy, do plusu sa predaj plynu domácnostiam nedostal ani po podpise dodatku k dlhodobému kontraktu so spoločnosťou Gazprom Export, ktorým sa znížila nákupná cena komodity.

„K otázke ziskovosti v segmente domácností, RWE Gas Slovensko je v miernom zisku. Ceny nedumpujeme. Veríme, že mierny zisk bude pri súčasných podmienkach udržateľný aj v budúcich rokoch,“ konštatuje pre energia.sk Miroslav Kulla.

Spoločnosť ČEZ Slovensko vníma tému regulovaných cien nasledovne: „Ak zarátame všetky naše investičné náklady spojené s vybudovaním spoločnosti a rozbehnutím dodávok plynu pre domácnosti, ceny, za ktoré plyn dodávame, nám neumožňujú získavať maržu, ktorá by nám vytvorila zisk povedzme v horizonte jedného alebo dvoch rokov. To určite nie. [..] Aby som to zhrnul, ako dodávateľ vieme pri súčasných cenových stropoch podnikať a žiť, i keď je to ťažké v tom zmysle, že musíme investovať do rozvoja a súčasne byť pre potenciálnych zákazníkov atraktívni nižšími cenami, než aké majú u tradičného dodávateľa,“ hovorí Igor Nagy.

Je potrebné však pripomenúť, že alternatívni dodávatelia nakupujú komoditu vo veľkej miere na trhu, kde je celková priemerná cenová hladina nižšia ako v dlhodobom kontrakte.

Z tradičných dodávateľov alternatívni

Východoslovenská energetika ako tradičný dodávateľ elektrickej energie prostredníctvom sesterskej spoločnosti RWE Gas Slovensko vstúpila na trh so zemným plynom krátko po liberalizácii trhu.

Západoslovenská energetika (ZSE) ako tradičný dodávateľ elektrickej energie oznámila vstup na trh so zemným plynom v októbri 2011. Prvé produkty určila pre firemných odberateľov s celkovým ročným odberom nad 633 MWh. „Budúci rok pripravujeme rozšírenie dodávky plynu aj do ostatných segmentov, vrátane domácností,“ uviedol vtedy v tlačovom vyhlásení Juraj Krajcár, predseda predstavenstva a riaditeľ obchodu ZSE Energia.

Vstup na trh s „druhou“ komoditou oznámili pre rok 2012 i  ostatní dvaja tradiční dodávatelia. SPP ako tradičný dodávateľ plynu začal oslovovať maloodberateľov elektrickej energie od januára 2012 s tým, že fyzické dodávky novým klientom začnú od 1. apríla 2012. SPP láka klientov na úsporu 10 % v porovnaní s cenníkom tradičných dodávateľov elektriny.

O zákazníkov odoberajúcich zemný plyn sa usiluje i Stredoslovenská energetika (SSE): „SSE tak vyhodnotila situáciu, ktorá nastala na trhu. Tento trend prišiel z Čiech, kde mnohí alternatívni dodávatelia začali s duálnou dodávkou elektriny a zemného plynu. Existuje tu možnosť potenciálnych strát nášho existujúceho portfólia, ak by sme nedokázali odberateľom ponúknuť elektrinu aj plyn. S dodávkami začneme na budúci rok (2012 – pozn. red.) a otvoríme sa postupne širokému spektru zákazníkov s cieľom zjednodušiť im nákup energií a ponúknuť atraktívne podmienky. Všetko bude pod záštitou jedinej spoločnosti,“ povedal v decembri 2011 v rozhovore pre energia.sk Ján Pišta, riaditeľ sekcie Nákup a manažment portfólia SSE.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.