Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Izolant - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Izolant elektrického vedenia. Foto: SITA/Igor Svítok.
30. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Alternatívni dodávatelia: Cenová regulácia je zbytočná

Aj v terajšej regulačnej politike sa píše, že prostredie musí byť transparentné a nediskriminačné. V praxi tomu tak vždy nie je – existuje veľká nejednotnosť medzi tým, čo je napísané a čo sa robí, komentoval návrh novej regulačnej politiky Martin Ondko zo spoločnosti Magna E.A. Ako príklad si položil otázku: „Kto prizná, že vymyslel ‘Malý podnik‘ a delenie na ‘veľké‘ a ‘malé‘ domácnosti?“

Z hľadiska transparentnosti je podľa neho problematická i štruktúra ceny. V súčasnej faktúre za dodávky elektrickej energie sa nachádza viacero položiek, pričom bežný spotrebiteľ im nemá ako rozumieť. Tiež zákonná povinnosť uvádzať zdroj elektrickej energie je často nevykonateľná, napríklad ak sa dodáva elektrina nakúpená na burze ako „anonymná“.

Potrebuje dodávateľ „zodpovedného“ zástupcu? Je dodávateľom ten, kto má iba licenciu alebo je dodávateľom ten, kto sa nachádza v systéme subjektov zúčtovania odchýlok ISZO?, pýta sa ďalej Ondko.

Ďalšie problémy

V súčasnosti sa vďaka rozmachu fotovoltaiky produkuje viac elektrickej energie ako je strát pri distribúcii. Preto logicky vznikajú situácie, kedy distribučná sieť vykupuje takúto elektrinu na straty, pričom príbuzný predajca znáša odchýlku. Ďalším prípadom tiež je, keď distribučné siete prostredníctvom svojich príbuzných predajcov umiestňujú takúto elektrinu na spotových trhoch, tvrdí konateľ firmy Magna.

Klasickým problémom podľa neho i ďalej ostáva nepresnosť dát pre bilancovanie odchýlky. Nepresné dáta znamenajú neschopnosť správne predpokladať a navyše i naďalej pretrváva „podivné upresňovanie dát“, uzatvoril Ondko.

Nagy: Zbytočná regulácia

„Dnes už s kľudným svedomím možno povedať: Konkurencia na trhu s elektrickou energiou funguje, dokonca aj v segmente domácností [..] Dnes sme v stave, kedy je regulácia zbytočná,“ doplnil Igor Nagy zo spoločnosti ČEZ Slovensko. Podobne sa podľa neho vyvíja i situácia na trhu so zemným plynom – aj tu začína trh fungovať. Cenová regulácia v oblasti dodávky je preto bezpredmetná a príslušné zmeny v Zákone o energetike by sa preto mali prijať čo najskôr, uzavrel.

Názory odzneli na Jarnej konferencii SPX, ktorá sa konala 19. – 20. mája 2011 v Starom Smokovci. Portál energia.sk bol tradične mediálnym partnerom.

Text: energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.