Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aljaška-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Aljaška. Foto: SITA/AP Photo/The Anchorage Daily News
3. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Aljaška: USA oznámili prielom v prieskume ložísk plynu z metán hydrátu

Ministerstvo energetiky USA v spolupráci s americkou ropnou skupinou ConocoPhillips a japonskou štátnou spoločnosťou Japan Oil, Gas and Metals National Corp (JOGMEC) vháňal do formácie metán hydrátu v severozápadnej aljašskej oblasti North Slope zmes oxidu uhličitého a dusíka. Prvé testy ukázali stabilný tok plynu z ložiska, uviedlo ministerstvo podľa agentúry Reuters.

Metán hydráty sú ložiská plynu vo forme ľadových kryštálov, ktoré sa nachádzajú na dne kontinentálnych šelfov, tesne pod arktickým permafrostom.

Začiatok ekonomicky rentabilnej ťažby tejto formy plynu je podľa ministerstva zatiaľ nejasné. „zatiaľ sme na začiatku, tento výskum by ale mohol viesť k potenciálne významným novým zdrojom zemného plynu,“ uviedol v oznámení minister energetiky Steven Chu. Ministerstvo ponúkne v tomto roku na ďalší prieskum metán hydrátov 6,5 milióna dolárov.

Spojené štáty v súčasnosti zažívajú boom bridlicového plynu, vďaka ktorému sa za posledných niekoľko rokov premenili z významného dovozcu plynu v plne sebestačného producenta. Celkové rezervy plynu v USA sú už vďaka plynu z bridlíc najvyššie na svete.

Priekopníkom vo využití metán hydrátu je Japonsko. Spoločnosť JOGMEC začala vo februári tohto roku pripravovať pri japonskom východnom pobreží ťažbu suroviny a skúšobne by ju mala spustiť v prvom štvrťroku budúceho roka.

Japonsko do roku 2001 investovalo do rozvoja technológií pre ťažbu metán hydrátu stovky miliónov dolárov a chce tento program doviesť do komerčného využitia najneskôr do roku 2018. Predpokladá sa, že svetové zásoby metán hydrátov až desaťnásobne prevyšujú celkové pozemské zásoby fosílnych zdrojov.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.