Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Alena Žáková: Mienku o jadre je potrebné rehabilitovať

Slovenské ako aj európske atómové elektrárne čakajú v najbližších týždňoch záťažové testy. Cieľom je preveriť bezpečnosť jadrových zariadení v rámci celej EÚ. Podľa Aleny Žákovej z ministerstva hospodárstva je „jadrová bezpečnosť v SR absolútnou prioritou“ a zvyšovanie bezpečnosti reaktorov na Slovensku nie je dôsledkom udalostí v Japonsku, ale tento proces prebieha kontinuálne. V uplynulom roku presiahla výška investícií do tejto oblasti 50 mil. eur. Ako ďalej uviedla, po havárií v elektrárni vo Fukušime „je potrebné rehabilitovať mienku o jadre.“

Marta Žiaková: Veríme v potvrdenie vysokej bezpečnosti našich reaktorov

Testovanie má preveriť správanie sa elektrárne v havarijných situáciách, informovala Marta Žiaková z ÚJD. „V rámci stress testov ide o preverenie dokumentácie, akým spôsobom je naprojektovaná elektráreň. Čiže ideme preveriť projektové charakteristiky elektrárne a jej schopnosti zvládať extrémne udalosti, a to aj pri ich kombinácii. Ideme teda preveriť, akým spôsobom by sa jadrové elektrárne v EÚ správali pri rôznych havarijných situáciách,“ vysvetlila predsedníčka ÚJD.

Ľudia žijúci v okolí atómových elektrární podľa jej slov nemusia mať zo záťažových testov strach. „Nebudeme triasť elektrárňami, nebudeme nasilu odpájať všetky zdroje a nebudeme skutočne testovať, koľko vydržia. Rozhodne sa budú vykonávať výpočty v rámci softvérov, ktoré modelujú správanie sa elektrární. Nebude to mať žiadny vplyv na samotné jadrové zariadenie, a tým ani na ľudí,“ uviedla Žiaková.

Podľa nej možno predpokladať, že záťažové testy potvrdia, že slovenské atómové elektrárne sú bezpečné. „Na základe hodnotení, ktoré robíme, môžeme deklarovať, že bezpečnosť je na požadovanej úrovni. V každom prípade si myslím, že sa nájde priestor na ďalšie zlepšovanie. Budeme mať zhodnotenie, koľko by toho naše elektrárne vydržali, a porozmýšľame o tom, čo by sa dalo zlepšiť, aby vydržali ešte viac,“ konštatovala.

Úrad podľa Žiakovej podporuje zvyšovanie informovanosti aj v tak citlivej oblasti akou je jadrová bezpečnosť. Aj tá však musí mať svoje určené hranice. „Niekedy nie je únosné, aby všetky dokumenty využité pri posudzovaní jadrovej bezpečnosti boli voľne šírené. Mohlo by to naopak viesť k ohrozeniu bezpečnosti obyvateľov žijúcich v bezprostrednom okolí,“ vysvetlila.

Holubec: Patríme medzi európsku špičku v bezpečnosti jadrových elektrární

O dostatočnej bezpečnosti slovenských jadrových zariadení je presvedčený aj riaditeľ Prevádzky jadrových zariadení Slovenských elektrární Jaroslav Holubec. „Sme špičkou pri implementovaní riadenia ťažkej havárie, napríklad takej, ako bola vo Fukušime. V rámci Európy je minimum jadrových zariadení s takým rozsiahlym programom zvládania ťažkých havárií, ako je u nás,“ uviedol Holubec.

Slovenská jadrová energetika by sa v nasledujúcich rokoch mala dostať medzi 10 % najlepších prevádzkovateľov atómových elektrární v Európe, uzavrel Holubec.

Názory odzneli na seminári“Bezpečnosť a budúcnosť jadrových zariadení na Slovensku,“ ktorý sa uskutočnil 23. júna v Nitre. Organizačne seminár zastrešili Občianske informačné komisie Bohunice a Mochovce.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.