Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
electricity grid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ james_jhs (licencia Creative Commons)
4. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Albánsko bude financovať dovoz elektriny prostredníctvom štátneho energetického monopolu

Vláda po svojom zasadnutí uviedla, že umožnila dovoz, aby zabezpečila nepretržité dodávky pre spotrebiteľov a pokryla straty v distribučnom systéme. Dodávky sú v ohrození od septembra, pretože ČEZ Shperndarje kvôli sporu s vládou prestal dovážať elektrinu.

Hovorca ČEZ Shperndarje agentúre Reuters povedal, že spoločnosť vie o rozhodnutí vlády, zatiaľ sa však k nemu nemôže vyjadriť.

Ministerstvo financií bolo poverené, aby zabezpečilo odhadovaných 50 miliónov USD na financovanie dovozu spoločnosti Kesh a zaplatenie účtu za predchádzajúci dovoz. „Finančné náklady na krytie dovozu elektriny pokrývajúceho straty v distribučnom systéme budú naúčtované ČEZ Shperndarje,“ uvádza sa na internetových stránkach vlády.

ČEZ získal 76 percent v distribučnej spoločnosti ČEZ Shperndarje v roku 2009 za 102 miliónov eur. Na konci minulého roka regulátor takmer dvojnásobne zvýšil tarify, ktoré distribučná spoločnosť platí štátom vlastnenej elektrárenskej spoločnosti. Distribútor však zároveň nedostal možnosť zdražieť prúd koncovým zákazníkom. Firma sa tak dostala do straty, čo sa negatívne premieta aj do hospodárenia Skupiny ČEZ.

S albánskym štátom sa spoločnosti ČEZ nedarí vyrokovať riešenia. ČEZ sa už pred časom kvôli situácii v Albánsku obrátil na Svetovú banku a nevylučuje ani arbitráž voči tejto krajine.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.