Aktivisti: Ropovod zo Schwechatu nemá pre Slovensko žiadny význam
„Projekt môže výrazne ohroziť naše zdroje pitnej vody. Zo strategického hľadiska to pre Slovensko nič nerieši, je to len čisto komerčný projekt, ako to aj vyšlo v štúdii Európskej komisie,” povedala predsedníčka združenia Liliana Rástocká. Konštatovala, že Slovensko nie je závislé od dodávok ruskej ropy. „Zväčšovanie kapacity ropovodu Adria a rekonštrukcia, ktorú chystá Slovnaft v spolupráci so spoločnosťou MOL nám zabezpečí dopravu inej ako ruskej ropy,“ dodala Rástocká. Tým podľa nej padá hlavný argument pre výstavbu ropovodu Bratislava – Schwechat. Slovensko by nemalo ďalej projekt „sponzorovať“, pretože je to len záujem Rakúska, no dnes je financovaný zo 76 percent slovenskou stranou cez spoločnosť Transpetrol.
Trasa ropovodu nie je známa, občianske združenie Nie ropovodu cez Žitný ostrov však tvrdí, že ropovod má ísť priamo cez Bratislavu a naprieč Dunajom. Združenie preto spustilo petíciu na ochranu vody a vodných zdrojov. ”Spája dve veci, a to zabrániť výstavbe ropovodu cez Bratislavu a Bratislavský kraj a zneprístupnenie verejnosti areálu vodného veľkozdroja ostrova Sihoť, tak ako to bolo doteraz,” vysvetlila predsedníčka združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov. Zámer ministerstva životného prostredia sprístupniť ostrov verejnosti podľa nej naráža na to, že ostrov je v prvom stupni ochrany vodných zdrojov.
Robert Nemcsics: Ropovod do Schwechatu je strategický aj komerčný projekt
Pripravovaný ropovod Bratislava -Schwechat je podľa prokuristu spoločnosti BSP Roberta Nemcsicsa rovnako strategickým ako komerčným projektom. Projekt nemôže zlyhávať na otázkach jeho ekologickej bezpečnosti, zdôraznil v minulosti Nemcsics. Práve ochrana životného prostredia musí byť podľa neho prvoradá, tak pri výbere trasy, ako aj pri spôsobe technického a technologického riešenia celého diela.
Ako uviedol v rozhovore pre portál energia, strategickosť projektu spočíva v posilnení energetickej bezpečnosti Slovenska. „Dokáže zabezpečiť reverzným chodom dodávky ropy v prípade výpadku z Ruskej federácie cez ropovod Družba,” doplnil. Z pohľadu hospodárskeho prínosu získa Slovensko podľa Nemcsicsa intenzívnejším využitím ropovodu Družba zhruba 15 miliónov eur ročne.
Energia, SITA