Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rástocká - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Podpredsedníčka OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov Liliana Rástocká Foto: SITA/Jozef Jakubčo
26. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Aktivisti protestovali proti trasám ropovodu Družba – Schwechat

Ministrov dnes pred príchodom na rokovanie vlády čakala skupina mladých protestujúcich ľudí z Občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov. Kabinet totiž bude rokovať o informatívnom materiáli rezortu hospodárstva o stave prác na prepojení ropovodu Družba s rafinériou Schwechat, teda prepojenia medzi Rakúskom a Slovenskom. „Stalo sa tak o týždeň skôr, preto sme považovali za potrebné takto sa zísť,“ vyhlásila predsedníčka OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov Liliana Rástocká. V rukách mali transparenty s textom „Pán minister, prečo obhajujete záujmy Rakúska???“ a podobne.

V materiáli rezortu hospodárstva sa uvažuje o desiatich možných trasách ropovodu, ktoré by mohli viesť cez dva koridory – mestský koridor (cez hlavné mesto) alebo karpatský koridor (cez pohorie Malých Karpát). Aktivisti nesúhlasia ani s jedným z nich. „Nie je to na mape správne, trasy neboli prejednávané ani so starostami miest, cez ktoré by mal viesť ropovod,“ vyhlásila Rástocká.

Na mestskom koridore im prekáža, že podľa združenia povedie v tesnej blízkosti Žitného ostrova. „Čo je neprípustné, vyskytujú sa tam dôležité štrkopiesky, ktoré sú nenahraditeľné pri produkcii pitnej vody a samotná výstavba by mohla narušiť ďalšie zásoby,“ argumentuje Rástocká. Na karpatskom koridore sa im nepáči, že by viedol hrebeňom Karpát, čo si nevedia predstaviť. „Následne má viesť Záhorím, kde sú tiež územia európskeho významu, mestá a poľnohospodárska oblasť,“ dodala. Podľa združenia tento ropovod energeticky pre Slovensko nič nerieši a ide o čisto komerčný projekt.

Rezort hospodárstva upozorňuje, že predložený materiál má čisto informatívny charakter. „To znamená, že všetky trasy, ktoré v ňom sú uvedené, sú len alternatívne riešenia,“ konštatovala hovorkyňa rezortu hospodárstva Daniela Piršelová s tým, že o konkrétnych riešeniach sa ešte bude rokovať. „Bude sa hľadať tá trasa, ktorá bude spĺňať predovšetkým všetky priority bezpečnosti a ochrany životného prostredia. Zdôraznila, že všetky trasy uvedené v materiáli sú už teraz plne v súlade s programovým vyhlásením vlády. „Nejdú cez Žitný ostrov a spĺňajú všetky priority bezpečnosti a ochrany životného prostredia,“ dodala Piršelová.

Minister životného prostredia József Nagy hovorí, že trasy ropovodu sú otázkou pre odborníkov. „Nemyslím, že politici majú rozhodovať o tom, čo môže ohrozovať pitnú vodu, ale odborníci. Počkáme si na environmentálnu štúdiu,“ dodal Nagy. Pre neho je dôležité, aby ropovod nešiel cez Žitný ostrov a má sa preukázať aj ekonomická efektivita projektu.

Minister hospodárstva Juraj Miškov by mal predložiť na rokovanie vlády alternatívy prepojenia ropovodu Družba s rafinériou Schwechat vrátane ekonomických analýz a dopadových štúdií s odporučením najefektívnejšej alternatívy najneskôr do konca októbra tohto roka.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.