Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ako usporiť až 3x a jazdiť ekologicky s CNG

Na zemnom plyne sa dá okrem varenia a kúrenia aj jazdiť. Dnes sú vozidlá s pohonom na CNG (Compressed Natural Gas – stlačený zemný plyn) zaujímavou a dostupnou alternatívou ku klasickým pohonom. Využívanie vozidiel s pohonom na CNG bude ešte atraktívnejšie, a to vďaka trojitej úspore.

„EkoFond finančne podporuje projekty efektívneho využívania energií, ochrany životného prostredia a aktivít spojených s osvetou v týchto oblastiach. Aj preto sa rozhodol v rámci grantového programu „Podpora rozvoja využitia alternatívneho motorového paliva CNG v slovenskej doprave“ poskytnúť špeciálny grantový príspevok na nákup nových vozidiel na pohon CNG pre záujemcov z radov nepodnikateľov, a tak prispieť k zníženiu emisií škodlivých látok z dopravy do ovzdušia na Slovensku. Okrem úspor na palive je možné pri kúpe nového auta na CNG získať zaujímavé zľavy a finančné príspevky spolu až do výšky 7 300 eur“, zdôraznila Eva Guliková, správkyňa EkoFondu.

Pri kúpe CNG vozidla s pohonom na CNG môžu teraz zákazníci SPP získať 3 krát:

 • skvelú zľavu pri kúpe nového auta s pohonom na CNG priamo od predajcu (partnera projektu)

  Až do 5 300 eur

 • grantový príspevok od EkoFondu 2000 eur
 • úsporu nákladov na palivo počas celého obdobia jazdenia až 50 %

Príspevok získa až prvých 50 záujemcov. Termíny uzávierok sú vždy k 15. dňu v mesiaci.

Kto môže získať grantový príspevok vo výške 2000 € od EkoFondu?

Fyzická osoba, ktorá:

 • je občanom Slovenskej republiky,
 • je držiteľom platného oprávnenia na vedenie motorového vozidla,
 • dosiahla ku dňu podania žiadosti vek minimálne 18 rokov,
 • bude mať uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou SPP o dodávke zemného plynu alebo CNG  v čase vyplatenia príspevku,
 • nevykonáva podnikateľskú činnosť.

Jeden žiadateľ môže požiadať finančné prostriedky len na jedno nové vozidlo, zakúpené od autorizovaného predajcu. Žiadateľ musí po zakúpení vozidla a pri podpise zmluvy predložiť Zmluvu o dodávke plynu od SPP alebo Zmluvu o dodávke CNG.

Ako získať grantový príspevok 2 000 € na nákup CNG vozidla

Na finančný príspevok od EkoFondu má nárok plnoletý občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného vodičského preukazu a nevykonáva podnikateľskú činnosť. Postup je jednoduchý:

 • U predajcu vozidiel si objednajte osobné vozidlo s pohonom na CNG. Nezabudnite sa informovať o ďalších zľavách, ktoré ponúkajú výrobcovia!
 • Spoločne s predajcom vyplňte žiadosť o poskytnutie finančného príspevku od EkoFondu.
 • K žiadosti pripojte kópiu vodičského a občianskeho preukazu a zašlite ju na adresu: EkoFond, P.O.Box 12, 810 00 Bratislava. Uzávierka pre prijímanie žiadostí je až do vyčerpania finančných prostriedkov určených na program vždy v 15. deň v mesiaci.
 • K 1. dňu v nasledujúcom mesiaci bude zverejnený na webovej stránke EkoFondu zoznam podporených žiadateľov. Grantový príspevok sa poskytne prvým 50 záujemcom, ktorí splnia podmienky pre priznanie grantu.
 • V najbližších dňoch dostanete listom informáciu o poskytnutí alebo zamietnutí finančného príspevku. V prípade získania príspevku dostanete spoločne s listom aj zmluvu od EkoFondu. Zmluvu podpíšte a pošlite späť do EkoFondu.
 • Po zakúpení vozidla zašlite do EkoFondu kópiu technického preukazu /vlastníkom musí byť žiadateľ), faktúru od dodávateľa, doklad o úhrade, kópiu zmluvy o dodávke CNG alebo zmluvy o dodávke plynu do domácnosti od SPP.
 • Po skontrolovaní správnosti dokladov Vám EkoFond vyplatí 80 % finančného príspevku (1 600 €).
 • Po 12 mesiacoch od vyplatenia 1. časti príspevku zašlite do EkoFondu správu o prevádzke vozidla a kópiu technického preukazu vozidla, v ktorom ste ešte stále uvedený ako majiteľ. Následne od EkoFondu dostanete po kontrole podkladov vyplatených zvyšných 20 % finančného príspevku (400 €).

Podrobné informácie o získaní finančného príspevku nájdete na www.ekofond.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.