Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Electricity,Bill,With,Light,Bulb,,Several,Coins,And,Pen,On
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock
11. júla 2022 Elektrina a elektrická energia od Informačný servisSITA

Ako šetriť elektrickou energiou? Toto sú naše tipy

Ak chcete žiť ekologickejšie a zároveň ekonomickejšie, vždy máte tú možnosť. Existuje totiž veľa tipov, ktoré vám ušetria mnoho nákladov za energie. A okrem toho sú aj maximálne prijateľné voči prírode. Vo väčšine prípadov ide o skutočne jednoduché veci, ktoré môže robiť každý z nás.

Mnohí ľudia si často ani len neuvedomujú, že robia veci, ktoré nie sú ekologické. Celému svetu hrozí klimatická kríza a globálne otepľovanie. Mali by ste robiť všetko preto, aby ste to aspoň z nejakej časti odvrátili. Okrem iného, ak zmeníte niektoré zvyky, môžete tak ušetriť napríklad za náklady na energie.

Môžete začať napríklad tým, že si jednoducho zakúpite úsporné žiarovky. O tých je známe, že vydržia oveľa dlhšie ako tie klasické. Okrem iného, ušetria až 80 % elektriny, čo je skutočne pekné číslo. Úsporné žiarovky neobsahujú žiadne rizikové a škodlivé látky, vďaka čomu sú maximálne ekologické.

Praktický tip: Na zakúpenie úsporných žiaroviek môžete využiť aj vyhľadávač Biano. Na jednom mieste máte možnosť nájsť veľa produktov, a to za tie najlepšie ceny. Neváhajte využiť aj rozšírený filter, vďaka ktorému nájdete tie najlepšie úsporné žiarovky podľa vlastných požiadaviek.

Tipy na ušetrenie elektrickej energie

Ušetriť elektrickú energiu nemusí byť v dnešnej dobe vôbec náročné. Dôležité je však vedieť, ako na to. Aby sme vám to uľahčili, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame tie najlepšie odporúčania.

Nastavenie vykurovania

Základ úspory energie spočíva práve vo vykurovaní. V tomto prípade je potrebné správne nastavenie regulácie. To znamená, že ak odchádzate z domu, mali by ste znížiť teplotu vykurovaného priestoru. Je dokázané, že vám to môže ušetriť až 30 % elektrickej energie. Skvelým technickým riešením je aj dostatok miesta v okolí radiátorov na prúdenie vzduchu. Práve to zvyšuje účinnosť vykurovania, čo znamená, že vám to ušetrí aj veľa elektrickej energie.

Nezabúdajte: Ak odchádzate na dovolenku, poprípade na služobnú cestu, vykurovanie by ste nemali vypínať. Výhodnejšie je, ak budete miestnosti temperovať.

Ušetrite aj pri varení

Predpokladáme, že aj vy trávite v kuchyni skutočne veľa času. Možno by ste neverili, no ušetriť elektrickú energiu môžete aj pri varení a pečení. Ide o jednoduché veci, ktoré však v mnohých domácnostiach nie sú realizované. Elektrickú energiu môžete ušetriť napríklad aj tým, že pri varení budete používať pokrievku. To platí ako pre elektrický, tak aj pre plynový sporák, resp. varnú dosku. Vždy keď je to možné, mali by ste používať tlakové hrnce. Tie sú vhodné najmä pri dlhšie trvajúcej príprave jedla. Úspora energie môže byť v tomto prípade 15 až 50 %.

Young,Woman,Cooking,In,Her,Kitchen,Standing,Near,Stove
Foto: Shutterstock

Vhodný program na pranie a sušenie

Ak chcete ušetriť elektrickú energiu, môžete tak urobiť aj vďaka nastaveniu toho správneho programu na práčke. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali využiť vždy plnú kapacitu práčky. Ušetríte tak nielen elektrickú energiu, ale vznikne aj úspora nákladov na vodu. Ak túžite dosiahnuť aj nižšiu spotrebu sušičky, bielizeň by ste do nej mali vkladať až vtedy, keď bude dobre odstredená. Ak by bolo prádlo veľmi vlhké alebo naopak, suché, hrozila by väčšia spotreba energie. Preto sa starostlivo zamerajte aj na tieto faktory.

Pozor na pohotovostné elektrospotrebiče

V každej domácnosti sa nájdu elektrospotrebiče, ktoré sú v pohotovostnom režime. To znamená, že spotrebúvajú elektrickú energiu bez toho, aby ste ich nejakým spôsobom používali. Medzi takéto elektrospotrebiče patrí napríklad televízor alebo videorekordér. Tieto zariadenia väčšina ľudí vypína len pomocou diaľkového ovládania. Ak chcete ušetriť elektrickú energiu, mali by ste ich vypnúť aj prostredníctvom hlavného vypínača.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.