Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterna energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
(c) www.ciernobielysvet.sk
17. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ako sa to nerobí: Veterná energia na Slovensku

Spýtajte sa Google na spojenie „veterná energia“. Okrem jedného sponzorovaného odkazu vám ponúkne linky na Wikipediu, neaktualizovanú stránku WindPower, stručný ozeport, študentmi obľúbené Referaty.sk a  po týchto odkazoch nasleduje prvá relevantná linka – na stránku Slovenských elektrární. Avšak firma využívajúca najmä jadro, zemný plyn, vodu a uhlie informuje (ako inak) o malom potenciáli Slovenska, pod ktorý sa podpisuje i zaradenie veľkých častí krajiny k chráneným územiam.

Neúspešné zámery na veterné parky

V októbri  minulého roka hlasovali poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vrábľoch definitívne proti výstavbe veterného parku Vráble – Telince. Proti sa postavil petičný výbor, ktorý podporili vo veľkej miere fanúšikovia fotovoltaiky.  Pod tlakom verejnosti, smerom ku ktorej developer najskôr nechcel a potom nevedel komunikovať, sa projekt stopol.

Obdobne sa s pochopením nestretli ani zámery na výstavbu parkov pri Dobšinej a v Telgárte. Oba chcela budovať spoločnosť Eolica. Podcenila umiestnenie nielen z hľadiska ochrany prírody, ale i nemenej dôležitú skutočnosť, že obe obce sa zamerali na rozvoj cestovného ruchu, pre ktorý je vzhľad krajiny kľúčový. V tomto duchu si zámery developerov podala dokonca i STV v reportáži Lea Henzélyho.

Chýba konštruktívny prístup

Dobrý projekt len ťažko pripraví firma, ktorá na svojej webstránke veľmi zjednodušujúco tvrdí, že „veterná energia je formou slnečnej energie“ a veterná energia „vzniká“ pri nerovnomernom ohrievaní Zeme. Aj stredoškolák by mal vedieť, že energia „nevzniká“ ani „nezaniká“. Pokiaľ ide o vznik vetra, nerovnomerné ohrievanie Slnkom síce hrá kľúčovú rolu, ale procesy v atmosfére sú oveľa komplexnejším súborom fyzikálnych dejov.

Čo tiež možno očakávať od Združenia pre veternú energiu Slovenska (ZVES), ktoré je na energetických konferenciách takmer neviditeľné a na svojom webe publikovalo v tomto roku iba jednu správu? A to konkrétne pripomienku k návrhu Národného akčného plánu pre OZE, ktorá „nerieši detaily, ale odmieta návrh ako celok“. Odmietanie ako také nikdy nič nevyriešilo. Naviac, vyčítanie akčnému plánu, že neprináša liberalizáciu na trh, je argumentom, ktorým by sa akákoľvek pripomienka k spomínanému návrhu dokázala veľmi úspešne diskvalifikovať.

Upozornia Brusel

Združenie ZVES v júni 2010 v spomenutej pripomienke oznámilo, že na mnohé veci „upozorní“ Brusel. Uvidíme, do akej miery ho v tom Bruseli vypočujú. Slovenský veterný sektor sa totiž nevedel konštruktívne prihovoriť ani obyvateľom Vrábel, Telgártu a Dobšinej. V materinskom jazyku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.