Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
otazniky farebne - pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
15. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ako sa regulátor ne/stretáva a ne/komunikuje

Vo štvrtok 16. februára sa malo na pôde ÚRSO konať pracovné stretnutie so zástupcami regionálnych distribučných sústav. Pozvanie na tento míting nám potvrdili dva od seba nezávislé zdroje z prostredia regulácie. Hovorcu ÚRSO sme sa pýtali na tému stretnutia – informáciu o jeho konaní nám dementoval. V reakcii na ďalšiu otázku sa Radoslav Igaz uviedol, že bolo zrušené.

Odpovede na to, prečo bolo zrušené a či bol stanovený náhradný termín, sme sa už nedozvedeli. „Nemám o tom ako hovorca viac informácii,“ uzavrel Igaz.

Stretávanie pracovníkov úradu a regulovaných subjektov je bežné a nevyhnutné. Obzvlášť v aktuálnej komplikovanej situácii, kedy bola po lavíne sťažností odberateľov a paľbe kritiky z úst koaličných i opozičných politikov priam zo dňa na deň vydaná nová cenová vyhláška v elektroenergetike. Máloktorá firma v reťazci si je istá, čo platí ako sa bude postupovať ďalej. Prečo sa však okolo stretnutí robia tajnosti?

Po vyšliapaných chodníčkoch

Na netransparetnosť regulačného rámca, nekompetentnosť, chýbajúce analýzy a skreslené dáta verejne upozorňovali mnohé slovenské energetické firmy už niekoľko rokov. Postupne sa k nim pridala aj Európska komisia , občas ministerstvo financií či hospodárstva.

Problémy, ktoré vypukli začiatkom tohto roka vyvolala zmena štruktúry a sadzieb distribučných poplatkov, ktoré firmám schválil regulačný úrad koncom novembra 2016. V prípade SSE-Distribúcia bolo v januári rozhodnutie ÚRSO zmenené. Je pochopiteľné, že vzniknutý zmätok by mali primárne riešiť jeho pôvodcovia, najmä v snahe zabrániť opakovaniu či vyhroteniu stavu.

Súčasný chaos je však výsledkom nedostatočnej a netransparentnej komunikácie medzi regulátorom, distribútormi, dodávateľmi, spotrebiteľmi a celkovou odbornou i laickou verejnosťou, ktorý siaha minimálne do čias prípravy už zrušenej cenovej vyhlášky 260/2016. Pomery sa zatiaľ nemenia, a to ani po odstúpení ex-šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka.

Uzavretý kruh

Namiesto maximálne otvoreného informovania sa veci naďalej zahmlievajú, čo zvyšuje riziko ďalších krokov s nedomyslenými dopadmi (sociálneho, finančného i daňového charakteru) a nahráva doslova konšpiračným teóriám.

„Tieto správy sú znepokojujúce. Ukazujú, že odchod Jozefa Holjenčíka nemusí stačiť na to, aby sa kompetentní zobudili a začali pracovať tak ako podľa zákona majú. Je krajne neprípustné, aby sa formovania pravidiel cenovej regulácie zúčastňovali len niektorí privilegovaní hráči, navyše len tí, ktorí súčasný chaos v cenách „spískali“. Takto sa jednoducho pochybnosti o nedostatku nezávislosti a transparentnosti úradu nerozptyľujú,“ skonštatoval dlhoročný kritik fungovania ÚRSO Rastislav Hanulák, partner advokátskej kancelárie Capitol Legal Group.

O nás bez nás

Záujem o stretnutie so zastupujúcim predsedom úradu majú pritom aj ďalší. K dispozícii máme napríklad list adresovaný Miroslavovi Čelinskému, v ktorom ho členovia Združenia dodávateľov energií (ZDE) žiadajú, aby „na pracovné stretnutia na pôde ÚRSO, ktoré v tomto období prebiehajú a ktorých výsledkom majú byť metodické usmernenia a postupy v súčasnej neprehľadnej situácii, prizývali aj všetkých relevantných účastníkov trhu s energiami, a to vrátane dodávateľov, ktorí na konci dňa akékoľvek zmeny na strane prevádzkovateľov sústav alebo OKTE tlmočia a uplatňujú voči koncovým odberateľom elektriny“.

Nové cenové rozhodnutia aj ďalšie rozhodnutia ÚRSO by podľa ZDE mali byť pre všetky regulované subjekty na trhu s elektrinou účinné vždy k 1. dňu v mesiaci (najskôr teda k 1.3.2017), aby sa zjednodušila orientácia koncových odberateľov a sprehľadnila fakturácia. Podporu tomuto návrhu v utorok vyjadrili nielen členovia združenia dodávateľov, ale tiež Združenie miestnych distribučných sústav, pracovníci SEPS, OKTE i najväčšieho dodávateľa elektriny ZSE Energia.

Vizionári?

Presne tri mesiace pred odstúpením Jozefa Holjenčíka, keď sa k búrke len schyľovalo, sa na konferencii SPX diskutovalo o tom, čo by odborníci z odvetvia prioritne zmenili, ak by sedeli v jeho kresle.

Najčastejšie sa skloňovala potreba zlepšiť analytické procesy a transparentnosť komunikácie, odstrániť zbytočné administratívne bariéry, pripravovať legislatívne predpisy s dostatočným časovým odstupom a tiež posilniť spoluprácu s európskymi inštitúciami, predovšetkým ACER-om. Je najvyšší čas k týmto krokom pristúpiť.

„Otvorená komunikácia je najdôležitejšia. Úrad má nacvičené odpovede nie, nevieme, nesmieme, nemôžeme,“ podotkla vtedy Martina Babelová z Magna Energia.

Aj podľa Vlastimila Tomašoviča zo spoločnosti Slovenské elektrárne je potrebné, aby si všetky dotknuté subjekty obdobne ako kedysi sadli za spoločný stôl, pripravili tézy a dosiahli konsenzuálnu dohodu namiesto individuálnych zákulisných rokovaní.

Je najvyšší čas, aby sa udiali skutočné zmeny.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.