Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf burza - pixabay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
2. mája 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ako nakupovať elektrinu na liberalizovanom trhu

Celková koncová cena sa skladá z ceny samotnej elektriny označovanej ako cena za silovú elektrinu, resp. cena za komoditu, z ceny za distribúciu a prenos elektriny a za ostatné regulované činnosti a z daní a odvodov.

Jedinou zložkou ceny, ktorá nie je pevne stanovená cenníkom, vyhláškou, alebo inými nariadeniami, je cena silovej elektriny. Individuálnym rokovaním s dodávateľom, alebo verejnou súťažou je možné dosiahnuť nezanedbateľné zníženie tejto ceny. Táto zložka ceny závisí od rôznych faktorov, ktoré sa v čase dynamicky menia. Patria medzi ne ceny palív pre výrobu elektriny, z ktorých najdôležitejšie sú uhlie a plyn, ceny emisných povoleniek, dopyt po elektrine, ktorý je významne závislý od počasia, skladba zdrojov a rôzne iné. Cena elektriny okamžite reaguje aj na tie najmenšie zmeny týchto faktorov a tak je jej hodnota len veľmi ťažko predikovateľná. Zároveň je táto cena pomerne volatilná, takže pre mnohých odberateľov má veľký význam pozorne ju sledovať. Avšak aj napriek veľkej pozornosti, ktorú jej pohybu mnohí venujú, bývajú z dosiahnutých výsledkov často frustrovaní. Keď sa totiž pozrú do minulosti, na cenovej krivke veľmi jasne vidia, kedy bola cena najnižšia, no zároveň vedia, že ten moment prešvihli. Všetci si pamätáme historické cenové dno zo začiatku minulého roku, kedy sa cena elektriny prepadla na niekoľkoročné minimum.

Obr. 1 Ceny slovenských produktov obchodovaných na burze PXE (zdroj www.pxe.cz)

Znižovanie ceny silovej elektriny pritom nie je jediná možnosť, ako svoju koncovú cenu optimalizovať.

Mimochodom, toto slovo „optimalizovať“ sa v týchto súvislostiach neteší veľkej obľube. Na jednej strane tento pojem pripúšťa, že výsledná cena nemusí byť najnižšia možná a na druhej strane v sebe nesie tak trochu aj podozrenie, že môj dodávateľ preferuje hlavne svoje záujmy. Faktom však je, že nikto nie je veštec, aby s istotu vedel v určitom časovom okamihu povedať, že teraz je ten najsprávnejší moment. Snaha o dosiahnutie absolútne najnižšej ceny často vedie len k frustrácii z donútenia akceptovať „na konci dňa“ horšie podmienky. A ďalším faktom je, že ak si všetku elektrinu nevyrobím sám, nejakého dodávateľa si skôr či neskôr budem musieť vybrať.

Optimalizácia nákladov na dodávku elektriny má však oveľa širší rozsah, než sa na prvý pohľad zdá.

Tým prvým krokom býva zvyčajne voľba vhodnej nákupnej stratégie, ktorej cieľom je zabezpečiť takú cenu silovej elektriny, ktorá síce nebude najnižšia, no zároveň – a to hlavne – sa pri spätnom pohľade do minulosti ukáže ako pomerne nízka. V princípe existujú tri možnosti obstarania elektriny: (1) vlastná výroba, (2) nákup na veľkoobchodnom trhu s elektrinou v režime vlastnej zodpovednosti za odchýlku a (3) nákup od dodávateľa v režime prevzatej zodpovednosti za odchýlku.

Prvý prípad sa realizuje hlavne tam, kde je dostatok zdrojov pre stabilnú výrobu elektriny. Typickým príkladom sú drevospracujúce podniky, ktoré produkujú značné množstvo drevného odpadu vhodného pre spaľovanie v tepelnej elektrárni. No ani tie nebývajú 100% sebestačné. Minimálne na pokrytie doby potrebnej pre pravidelné odstávky a údržbu svojich zdrojov potrebujú elektrinu zabezpečiť od externého partnera.

Prechod do vlastnej zodpovednosti za odchýlku je všeobecne považovaný za veľmi rizikovú a nákladnú záležitosť. Fakt je, že určité zvýšené riziko tam je, no veľká časť obáv je spôsobená skôr neznalosťou ako samotnými rizikami. Detailný prehľad o všetkých procesoch, simulované výpočty nákladov na obstaranie elektriny, vyčíslenie ostatných nákladov na zabezpečenie všetkých procesov správy vlastnej bilančnej skupiny a detailne prepracovaný obchodný plán môžu tieto obavy rozptýliť a poskytnúť objektívne podklady pre zváženie tejto alternatívy.

Prevzatá zodpovednosť za odchýlku a nákup elektriny od jediného dodávateľa je najčastejšou alternatívou. No i tu existuje viacero možností ako tento proces zmeniť a dosiahnuť optimálnejšie výsledky. Samotná jednotková cena za silovú elektrinu nemusí byť fixné číslo stanovené v určitom časovom okamihu, no je možné ju parametrizovať. V zmluve na dodávku elektriny je možné jej výslednú hodnotu stanoviť ako výpočet z jednoduchého vzorca. Napríklad tak, že výsledná cena bude rovná súčinu INDEX x KOEFICIENT, alebo súčtu INDEX + KOEFICIENT, prípadne kombinácii týchto možností. INDEX je objektívna trhová cena nezávislá od dodávateľa. Najčastejšie ňou býva cena ročného základného pásma, ktorú pravidelne denne zverejňujú burzy s elektrinou. Je to cena konštantného rovnakého množstva elektriny v každej hodine príslušného roka. Avšak žiadny odberový diagram odberateľa takto konštantný nie je, preto je tu KOEFICIENT, ktorý slúži k prepočtu burzovej ceny na reálne podmienky daného odberateľa s tým, že v sebe obsahuje aj rizikové prirážky a obchodnú maržu dodávateľa. Samotný nákup je možné naviac rozdeliť na viacero čiastkových nákupov v rôznych časoch. Práve takéto rozloženie nakupovaného objemu v čase poskytne odberateľovi optimalizovanú priemernú cenu, ktorá síce nebude najnižšia možná, no zároveň vďaka spriemerovaniu viacerých nákupov nebude ani veľmi vysoká.

Výber dodávateľa je možné realizovať prostredníctvom tendra, v ktorom budú dodávatelia súťažiť so svojim KOEFICIENTom. Organizovanie súťaže je možné tiež prenechať externému konzultantovi, prípadne aukčnému portálu. Výhodou konzultanta je, že môže odberateľovi poskytovať podporu aj počas procesu čiastkových nákupov. Vďaka svojim skúsenostiam a znalostiam a neustálemu sledovaniu všetkých faktorov ovplyvňujúcich trhovú cenu elektriny, dokáže odhadnúť, kedy je najvhodnejší čas a odporučiť odberateľovi čiastkový nákup.

Samotná cena silovej elektriny predstavuje približne 30 až 40 % z celkovej koncovej ceny elektriny. Optimalizovať je ale možné aj tú druhú, väčšiu časť, ktorá sa skladá hlavne z pevnej platby za rezervovanú kapacitu, alebo amperickú hodnotu ističa a z variabilnej platby za distribuované a odobrané množstvo elektriny. Optimálne stanovenie rezervovanej kapacity spolu so systémom sledovania odoberaného výkonu s možnosťou dynamicky obmedziť odber v prípade hroziaceho prekročenia dojednaných hodnôt, dokáže ušetriť hlavne veľkým odberateľom nemalé prostriedky.

Hovoriť o možnosti ušetrenia nákladov na elektrinu znižovaním jej spotreby by bolo iba nosením dreva do lesa.

Zaujímavou možnosťou hlavne pre zákazníkov, ktorí majú väčšie množstvo odberných miest roztrúsených po celom Slovensku, je spojiť ich do jediného virtuálneho odberného miesta a nakúpiť v jedinom tendri všetku potrebnú elektrinu. Vo veľkej väčšine prípadov býva totiž spoločný celkový odberový diagram lacnejší, ako súčet jednotlivých diagramov.

No a ďalšou možnosťou ako ušetriť časť nákladov na obstaranie elektriny je úspora na spotrebnej dani. Energetický portál energia.sk nedávno publikoval článok, ktorý sa touto možnosťou detailne zaoberá.

Všetky tieto oblasti budú detailne preberané a diskutované na seminári, ktorý koncom mája organizuje spoločnosť sféra, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.