Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG terminal - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
23. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ako LNG ovplyvní európske ceny plynu v roku 2025?

Štruktúra dodávok LNG v roku 2025 (v TWh), Zdroj: REKK

Maďarský inštitút REKK vypracoval modelovú analýzu o vplyve LNG dodávok na veľkoobchodné ceny plynu v Európe v roku 2025. Analytici posudzovali rôzne scenáre na globálnom trhu s plynom s prihliadnutím na budúce využitie plynárenskej infraštruktúry. Hlavnými premennými v štúdii sú európsky dopyt po plyne a dodávka LNG na starý kontinent. Druhý menovaný závisí od dvoch faktorov, najmä dostupnosti LNG vo svete a rozvoja dopytu po tejto surovine.

Výsledkom je päť alternatívnych scenárov. Referenčný scenár pracuje s tézou, že stratégiou Ruska bude ochraňovať si svoj podiel na trhu. Za predpokladu klesajúcej domácej produkcie v krajinách Európy budú medzi sebou súperiť dodávky Gazpromu a dodávky LNG. Konkurencia týchto dvoch zdrojov zatlačí ceny pre európskych klientov smerom nadol. Zvýšená potreba dovozu môže vyvolať aj opačný efekt, ak elektrina vyrábaná z plynu preváži nad tou z uhlia.

Štruktúra dodávok v alternatívnych scenároch zmienené neistoty zohľadňuje. Dodávky LNG do Európy v roku 2025 sa môžu pohybovať v širokom rozmedzí od 370 až do 1500 TWh. Z analýzy inštitútu REKK však vyplynulo, že napriek širokému spektru štruktúry LNG tokov by sa priemerné veľkoobchodné ceny plynu v členských štátov EÚ nemali znížiť alebo zvýšiť o viac než 10 percent.

Existujúca aj budúca infraštruktúra v Európe umožňuje cenovú konvergenciu. Rozdiel v burzových cenách medzi krajinami na severozápade a juhovýchode Európy by tak nemal prekročiť úroveň cezhraničných tarifných poplatkov.

Očakáva sa rovnako, že regulácia EÚ a nízky dopyt v členských štátoch spôsobí pri plyne cenovú konvergenciu s výnimkou okrajových trhov.

Klesajúcu európsku produkciu plynu môžu vyvažovať práve dodávky LNG alebo výraznejšie dodávky od veľkých hráčov na trhu.

Z tohto pohľadu je úloha LNG kľúčová; slúžiť má ako zdroj konkurencie pre významných dodávateľov a vyvolávať tak tlak na cenu plynu. 

Zo záverov vyplýva, že analytici nezistili žiaden extrémny scenár, ktorý by ohrozil stabilitu alebo cenovú konvergenciu na trhoch v Európe.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.