Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ako vidí ACER úroveň konkurencie a ceny energií na európskych trhoch?

Zdroj: ACER Market Monitoring Report 2015

„Umelo nízke regulované koncové ceny, hoci stanovené nad nákladmi za energie, odrádzajú od vstupu na trhu a inovácií, zvyšujú neistotu dodávateľov pokiaľ ide o dlhodobú návratnosť investície a tým bránia konkurencii na maloobchodných trhoch s energiami,“ píše sa v monitorovacej správe.

Európska agentúra vo vybraných štátoch sledovala aj vývoj rozdielu medzi veľkoobchodnými cenami elektriny a plynu a úrovňou energetickej zložky koncových cien energií pre domácností a z toho vyplývajúcu priemernú obchodnú prirážku, tzv. mark-up. Výsledky monitoringu ukazujú, že spomedzi krajín s regulovanými cenami malo Slovensko pri dodávke elektriny najvyššiu prirážku a rozdiel bol značný. Pri dodávke plynu boli rozdiel hladín cien a súvisiaca prirážka relatívne malé.

Zdroj: ACER Market Monitoring Report 2015 (upravené)

Miera súťaže na trhu sa u nás skôr zhoršila

ACER zároveň uviedol, že „krajiny s regulovanými koncovými cenami pre odberateľov v domácnostiach, vykazujú nižšie skóre z hľadiska relatívnej konkurenčnej výkonnosti, podľa výsledkov merania ARCI, než krajiny s plne liberalizovaným maloobchodným trhom pri elektrine aj plyne“.

Podľa Indexu konkurencieschopnosti v maloobchode ACERu (ARCI) bola v roku 2015 najsilnejšia konkurencia na trhu dodávky elektriny domácnostiam v škandinávskych krajinách, Veľkej Británii a Holandsku. Najviac konkurencieschopný maloobchodný trh s plynom je opäť v Británii, Nemecku, Belgicku, Holandsku a Taliansku. Na opačnej strane rebríčka sa umiestnili štáty s regulovanými cenami pre domácnosti.

„Relatívna úroveň súťaže sa zhoršila na trhoch s elektrinou v Grécku, na Slovensku a v Maďarsku, a na trhoch s plynom v Slovinsku, Dánsku, Španielsku a Českej republike,“ uvádza sa v monitorovacej správe ACER-u.  Celkové skóre Slovenska pri dodávke plynu domácnostiam sa vlani oproti roku 2014 nezmenilo.

Zdroj: ACER Market Monitoring Report 2015 (upravené)

Kde sa oplatí zmeniť dodávateľa?

S nízkou mierou súťaže súvisí aj počet zmien dodávateľa energií. V dokumente s odporúčaniami ACER poukázal na to, že Slovensko sa pohybuje na chvoste tohto rebríčka. Podľa údajov ÚRSO zmenilo vlani dodávateľa elektriny len 2,74 % domácnosť, dodávateľa plynu 3,21 % domácností. To potvrdzujú aj čísla európskej agentúry, ktorá navyše uviedla, že potenciál ročných finančných úspor u domácností vyplývajúcich zo zmeny dodávateľa je u nás jeden z najnižších. Naopak v Nemecku či Británii sa odberateľom zmena zjavne oplatí.

Zdroj: ACER Key Insights and Recommendations(upravené)

Ochrana spotrebiteľov je podľa ACERu vo všeobecnosti dobre zabezpečená v legislatívnych ustanoveniach aj v praxi.

Napriek snahe ACERu poskytnúť čo najpresnejší obraz o podobe fungovania trhu v jednotlivých európskych krajinách sa zdá, že ani najnovším publikáciám nemožno veriť na 100 %. V správe o ochrane spotrebiteľa sa napríklad uvádza, že Slovensko nemá žiadnu definíciu konceptu zraniteľného odberateľa ani v elektrine ani plyne. Táto definícia sa pritom nachádza v našom zákone o energetike aj zákone o regulácii, hoci prvý ju vzťahuje na zdravotné postihnutie a druhý doň zahŕňa všetky domácnosti a malé podniky.

Po minulé roky sa zase v monitorovacej správe ACERu objavovala veta o tom, že sa u nás plánuje odstránenie cenovej regulácie. Tá však bola skôr zbožným prianím, nakoľko vyjadrenia šéfa ÚRSO aj vládnych predstaviteľov boli v tomto smere opačné a zdôrazňovali potrebu jej zachovania.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.