Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stiepka biomasa novaky - TASR
Biomasa v elektrárni Nováky
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Aké dotácie sú na biomasu a slnečné kolektory?

Kto môže o dotáciu žiadať?

O poskytnutie dotácie na slnečné kolektory môže požiadať:

  • vlastník alebo spoluvlastník rodinného domu,
  • spoločenstvo vlastníkov bytov,
  • správca bytov.

O poskytnutie dotácie na kotol na biomasu môže požiadať len vlastník alebo spoluvlastník rodinného domu.

Výška dotácie

Slnečné kolektory:

Pri kolektoroch sa výška dotácie určuje vzhľadom na absorpčnú plochu kolektoru:

  • 200 eur za 1m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v rozsahu najviac 8m2 plochy vrátane v rodinnom dome,
  • 1.600 eur za 8m2 plus 50 eur za každý jeden 1m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v rozsahu nad 8m2 plochy v rodinnom dome,
  • 100 eur za 1m2 nainštalovaných slnečných kolektorov v bytovom dome; najvyššia dotácia je v rozsahu najviac 3m2 na každý byt v bytovom dome

Kotol na biomasu:

Dotácia na zakúpenie a inštaláciu jedného kotla v rodinnom dome je 30 % z kúpnej ceny, pričom najvyššia dotácia je 1.000 eur.

V prípade, že by sa rozpočet Programu v danom roku vyčerpal ešte pred vyplatením dotácie, dotácia bude vyplatená žiadateľovi v nasledujúcom roku.

Ďalšie podmienky

Dôležitou podmienkou pre podanie písomnej žiadosti o poskytnutí dotácie, je ukončenie inštalácie kolektoru alebo kotla. Žiadateľ môže o podporu požiadať len raz, resp. jedenkrát na kolektor a jedenkrát na kotol, pričom všetky zariadenia musia spĺňať technické parametre uvedené v podmienkach programu. O príspevok nesmie požiadať osoba, ktorá chce zariadenia využívať na podnikanie.

Podľa platných podmienok je zákazník ďalej povinný získať potvrdenie od katastrálneho úradu, ktoré potvrdzuje, že je vlastníkom nehnuteľnosti na ktorú inštaluje či už kolektor alebo kotol. Druhým potvrdením je doklad o zaplatení daní z príslušného daňového úradu (žiadateľ nesmie mať nedoplatky).

Ďalšie potvrdenia môže žiadateľ nahradiť čestným vyhlásením (výpis z registra trestov, doklady Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní) alebo niektoré získať priamo od montážnej spoločnosti. Zjednodušenie podávania žiadostí je účinné od 20. augusta 2009, ale podľa novej úpravy sa budú hodnotiť aj žiadosti podané pred týmto pozmeňujúcim opatrením.

Od 1. januára 2010 nastala jedna zmena v podmienkach a tou je povinnosť výrobcu doložiť štátnou skúšobňou v Piešťanoch potvrdený minimálny energetický zisk 5.252 kWh / m2 ročne vztiahnutý na absorpčnú plochu. Táto podmienka sa však žiadateľa / zákazníka netýka, keďže potvrdenie získava už priamo od výrobcu.

Všetky podrobné podmienky ako aj formulár žiadosti a požadované prílohy k formuláru pre poskytnutie dotácie sú dostupné na stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (www.siea.gov.sk), ktorá je zároveň aj administrátorom programu. Pracoviská SIEA sa nachádzajú v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Podľa informácii komisie Ministerstva hospodárstva SR bolo v rámci Programu k 20. aprílu  2010 podaných 1.717 žiadostí na slnečné kolektory a 370 na kotle na biomasu. Dokopy bolo pritom schválených 1.858 žiadostí, medzi ktoré sa prerozdelila suma 1.823.298 eur. V Programe tak stále ostáva ešte 6.176.702 eur.

Výhody inštalácie solárneho systému

Pri súčasných podmienkach sa kolektor v časovom horizonte 30 rokov, čo je jeho priemerná životnosť zaplatí hneď niekoľkokrát. Ak do úvahy zoberieme napríklad dotáciu 200 eur na meter štvorcový, finančná podpora z programu pokryje približne 35 % celkových nákladov. Inštalovaný kolektor dokáže domácnosti ušetriť až 70 % z nákladov pokiaľ ide o ohrev vody pre domácnosti.

Dôležité linky

Dôležité adresy:

Ústredie Bratislava

Slovenská inovačná a energetická agentúra

Odbor medzinárodnej spolupráce a projektov

Bajkalská 27  

827 99 Bratislava 27

Pobočky

Slovenská inovačná a energetická agentúra

Regionálna pobočka Trenčín

Hurbanova 59

911 00 Trenčín

Slovenská inovačná a energetická agentúra

Regionálna pobočka Banská Bystrica

Rudlovská cesta 53

974 28 Banská Bystrica

Slovenská inovačná a energetická agentúra

Regionálna pobočka Košice

Krivá 18

041 94 Košice

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.