Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rozpočet Mochoviec stúpol na 5,4 miliardy eur

Ministerstvo hospodárstva, Energetický a průmyslový holding a Enel včera (28.3.) na mimoriadnom valnom zhromaždení jednohlasne odklepli navýšenie rozpočtu dostavby 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce na 5,4 miliardy eur. Ministerstvo pritom dlho odmietalo ďalšie zmeny vo financiách či harmonograme projektu. Štát si mal ale vydobyť nové podmienky.

„Nemáme záujem brzdiť dostavbu. Povedali sme, že súhlasíme s navýšením rozpočtu, ale podmieňujeme ho tým, že väčšinový akcionár zaistí financovanie pre túto stavbu. Podmienili sme to i zlepšením komunikácie, požiadali sme Slovenské elektrárne o novú organizačnú štruktúru,“ uviedol dnes po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga. „Časť kompetencií sme zobrali výkonnému manažmentu a nechali sme to na predstavenstvo, aby aj naši zástupcovia, teda nominanti štátu, mali dostatok informácií z operatívnej činnosti,“ vysvetlil. 

Dosiaľ platil oficiálny objem peňazí dohodnutý v novembri 2014, kedy sa zvýšil na 4,63 miliardy eur. Teraz je jasné, že sa predraží o ďalších 800 miliónov eur. „Náš súhlas je podmienený tým, že to musí byť konečný rozpočet,“ potvrdil minister. Podľa Žigu je na rozhodnutí manažmentu, aký spôsob financovania zvolí. „Určite sme odmietli takú formu financovania, že sa navýši základné imanie spoločnosti,“ zdôraznil.  „Jednou z foriem je aj poskytnutie akcionárskeho úveru.“

V rámci tzv. Strategického plánu SE na roky 2017 – 2021 tiež včera akcionári odsúhlasili termíny spustenia oboch blokov, a to na koniec rokov 2018 a 2019.

Už koncom februára sme informovali, že podľa harmonogramu nahlásenému Úradu jadrového dozoru sa s naštartovaním reaktora 3. bloku na minimálny kontrolovaný výkon začne najskôr vo februári 2018.

Minister čelil aj otázke novinárov, prečo dostavba mochoveckých blokov mešká. „Pravdepodobne organizácia práce,“ poznamenal Žiga s tým, že rokovania prebiehali na technickej úrovni a nie je informovaný o všetkých detailoch. „Má to asi nejaké technologické dôvody.“

Podľa Slovenských elektrární bol začiatkom marca tretí blok dokončený na 94,7 % a štvrtý blok na 82,8 %.

História výstavby

Výstavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach začala v roku 1986. V roku 1990 došlo k útlmu realizácie stavebných prác, následne sa do roku 2007 na stavbe vykonávali najmä konzervačné  a ochranné práce na budovách, konštrukciách a vybraných zariadeniach.

V roku 2006 bol zavŕšený privatizačný proces Slovenských elektrární, kedy 66 % akcií odkúpila talianska spoločnosť Enel. V zmluve bol zakotvený záväzok dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec. Tie mali byť pôvodne spustené do prevádzky v novembri 2012 a 2013. Pôvodne projektované náklady sa odhadovali len na 1,3 miliardy eur.

V rámci zmluvy o predaji akcií Enelu do rúk EPH z decembra 2015 sa dohodlo, že za projekt dostavby zostane zodpovedná talianska firma. Termín dostavby blokov je kľúčový – získanie povolenia na prevádzku 3. a 4. bloku Mochoviec je podmienkou pre druhú fázu predaja väčšinového podielu v SE.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.