Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Akcie Repsolu sa dnes silno prepadli

Repsol i španielska vláda ostro varovali Buenos Aires, že realizácia zámeru urobí z Argentíny na medzinárodnej scéne vydedenca.

Spoločnosť YPF je životne dôležitá pre argentínsku energetickú budúcnosť. Jej význam prudko vzrástol po tom, čo boli objavené veľké rezervy ropy a plynu. Argentína by mala tento rok doviezť do krajiny plyn a ropu za viac ako 10 miliárd USD (7,68 miliardy eur).

Prezidentka v prejave v médiách k národu v pondelok (16. 4.) večer miestneho času povedala, že „sme jedinou krajinou v Latinskej Amerike a možno na svete, ktorá nedisponuje svojimi prírodnými rezervami“. Jej rozhodnutím sa vraj neposilňuje podiel štátu v ekonomike, ale ide o „obnovenie suverenity“.

Argentína prežíva silnú palivovú krízu. Ceny pohonných látok sú vysoké. Obyvatelia obviňujú prezidentku, že je to výsledok jej hospodárskej politiky. Fernándezová z problémov obviňuje Repsol, ktorý tuneluje YPF. V dôsledku jeho počínania sa vlani dostala krajina v zahraničnom obchode do schodku 3 miliardy USD.

Znárodnenie väčšinového podielu Repsolu v Argentíne môže mať pre medzinárodný koncern ďalekosiahle nepriaznivé dôsledky. YPF disponuje 42 % vyťažiteľných rezerv Repsolu. Ich celková úroveň sa odhaduje na 2,1 miliardy barelov (barel = 159 litrov) ropy.

Fernándezová obvinila Repsol, že zámerne nezvyšoval ťažbu ropy v krajine. Ďalej uviedla, že rast ťažby uhľovodíkových palív je v národnom verejnom záujme a že ich získavanie z domácich zdrojov sa stalo štátnou prioritou.

Akcie YPF sa dnes prepadli na madridskej burze o 4,7 %. Prezident YPF Antonia Brufau povedal, že hodnota akcií firmy je 18,3 miliardy USD a z nich patrí Repsolu podiel 10,5 miliardy USD.

Informovala o tom agentúra AP.

(1 EUR = 1,3024 USD)

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.