Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Akcie chorvátskej INA posilňujú, vláda chce odkúpiť podiel

Maďarský podnik vlastní vo firme INA podiel 49 %, chorvátska vláda má takmer 45 %. Trhová hodnota podielu, ktorý vlastní MOL, je zhruba 16 miliárd chorvátskych kún.

MOL kúpil podiel v chorvátskej firme v roku 2009 a podľa dohody má v INA manažérsku kontrolu. Obidve strany sú kvôli konaniu podniku dlhodobo v spore.

Plenkovič počas víkendu uviedol, že Chorvátsko už o svojom zámere informovalo maďarskú stranu a že akvizícia nebude mať dopad na verejný dlh krajiny. Odkúpenie podielu je podľa neho v najlepšom záujme Chorvátska. Odkazuje pritom na rozhodnutie arbitrážnej komisie OSN, podľa ktorého dôkazy predložené Chorvátskom v súdnom procese proti MOL dostatočne nepreukazujú, že niektoré kontrakty uzavreté v roku 2009 boli dôsledkom korupcie. Žiadne bližšie podrobnosti k žalobe alebo rozhodnutie, ani prečo to primälo vládu k ponuke odkúpiť podiel ale neposkytol.

Maďarský MOL uviedol, že je otvorený konaniu o budúcnosti chorvátskej firmy. Oficiálne informácie od chorvátskej vlády však zatiaľ nedostal.

Chorvátsko maďarskú firmu podozrievalo, že podplatila bývalého chorvátskeho prezidenta Iva Sanadera za získanie kontroly nad INA. Generálny riaditeľ MOL Zsolt Hernádi bol nakoniec obvinenia z podplácania oslobodený.

MOL podľa agentúry MTI zverejnil prehlásenie, podľa ktorého arbitrážny súd dospel k záveru, že Chorvátsku sa nepodarilo preukázať, že by MOL skutočne Sanaderovi poskytol úplatok. Požiadavku Chorvátska na zrušenie dohody tak súd zamietol.

INA je jednou z najväčších chorvátskych firiem a jedným z najväčších zamestnávateľov v krajine. Pôsobí v Afrike a na Blízkom východe, prevádzkuje dve rafinérie.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.