Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Akcie ČEZ stratili tento rok štvrtinu hodnoty

Akcie všetkých firiem dosiahli dno v lete rovnako ako ceny silovej elektriny, pripomínajú noviny. „V lete tiež vychladli nádeje na rýchlejšie oživenie ekonomiky v Európe. Čakalo sa na výsledok nemeckých volieb, a na to, ako sa budúca vládna koalícia postaví k obnoviteľným zdrojom, či reforme trhu s emisnými kvótami,“ vysvetľuje letný pokles Petr Hlinomaz, analytik BH Securities.

Septembrový vzostup cien elektriny vlial optimizmus do žíl aj akciovým investorom. Lenže rast cien elektriny sa zastavil a postupne sa vracal na letné úrovne. Úmerne tomu sa začala prepadať aj hodnota akcií energetických firiem, aj keď letné dno zatiaľ nedosiahli. Ceny elektriny sú pritom určujúce pre výkonnosť akcií ČEZ.

ČEZ avizoval, že tento rok odpíše aktíva v hodnote 8 miliárd korún (280,25 milióna eur) a odpis možno čaká aj novú paroplynovú elektráreň v Počeradoch. V nasledujúcich rokoch bude skupina čeliť ďalšiemu zníženiu tržieb v dôsledku klesajúcej ceny elektriny.

„Tento rok predáva elektrinu za približne 51 eur za megawatthodinu. Na budúci rok má takmer celú kapacitu vypredanú za 43 eur a v roku 2015 by cena mohla klesnúť pod 40 eur,“ uviedol Bohumil Trampota, analytik J&T.

Napriek tomu by mohol byť ČEZ na rozdiel od ostatných stredoeurópskych energetík pre investorov aj na budúci rok zaujímavý. Európski analytici mu predpovedajú v priemere rast o viac ako 1 %. Nemeckým koncernom naopak predpovedajú pokles a poľská PGE by mala stagnovať.

„ČEZ je pre investorov atraktívny pre vysoké dividendy. Budúci rok by mala firma vyplatiť približne 40 Kč na akciu, čo je v porovnaní so súčasnou cenou hrubý dividendový výnos 7,8 %,“ dodal Trampota.

(1 EUR = 27,657 CZK)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.