Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetické systémy fosilne palivá geologické centrum energia elektrina
Foto: ilustračné, GettyImages
26. júna 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Aká je u nás situácia s neplánovanými tokmi elektriny? Blackout nateraz vraj nehrozí

Neplánované toky elektriny, ktoré môžu v extrémnych prípadoch vyvolať takzvaný blackout, čiže úplný výpadok elektriny v sieti, už tak netrápia našu elektrizačnú prenosovú sústavu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Sandra Čičová Kotzigová, vďaka prijatým opatreniam prevádzkovateľov prenosových sústav v minulých rokoch sa podarilo znížiť výskyt neplánovaných tokov elektriny v rámci prepojených sústav. Úplne sa ich však odstrániť nepodarilo.

Rozdiel medzi fyzickým a obchodným tokom

Neplánovaný tok predstavuje rozdiel medzi fyzickým tokom a obchodným tokom. Slovensko muselo dlhšie obdobie čeliť silným takzvaným neplánovaným tokom elektriny. Tie v minulosti vznikali najmä pre cezhraničné transakcie uzavreté v rámci spoločnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny.

Nemci a Rakúšania totiž pri obchodnej výmene, ktorú si medzi sebou dohodli, prenášali veľkú časť elektrickej energie cez susediace štáty, keďže krajiny nemali medzi sebou vybudované dostatočné množstvo elektrických vedení.

Implementácia spoločných postupov

Neplánované toky sa podľa slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy podarilo znížiť najmä vďaka implementácii spoločných postupov prevádzkovateľov prenosových sústav pri výpočte prenosových kapacít a realizácii bezpečnostných sieťových výpočtov.

Neplánované toky elektriny taktiež znížili pravidelné posudzovania konfigurácie ponukových oblastí, respektíve postupy pre koordinované nasadzovanie nápravných opatrení. „Napríklad v podobe re-konfigurácie siete alebo pripravovanými postupmi, ktoré budú zahŕňať napríklad redispečing,“ konštatovala Čičová Kotzigová.

Zosúlaďovanie obchodných tokov s fyzikálnou realitou je podľa SEPS v súčasnosti možné pomerne efektívne realizovať prostredníctvom nástrojov výpočtu a prideľovania prenosových kapacít na úrovni príslušných algoritmov respektíve metodík. „SEPS spoločne s ostatnými prevádzkovateľmi prenosových sústav to aktívne realizuje,“ podotkla na záver Čičová Kotzigová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.