Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
José M. Barroso
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Europaportalen.se (licencia Creative Commons)
21. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ak vznikne kríza, plyn bude rozdeľovať Brusel

Európska komisia sa stane hlavným koordinátorom pri riešení prípadnej budúcej plynovej krízy. Dnes o tom rozhodol Európsky parlament schválením nariadenia, ktoré je reakciu na plynovú krízu z januára 2009. Návrh prešiel veľkou väčšinou hlasov, za hlasovalo 601 poslancov, 27 bolo proti a 23 sa zdržalo.

Nové nariadenie posilňuje právomoci exekutívnej zložky EÚ. Európska komisia bude určovať kto a v akom množstve plyn dostane, keď sa na trhu vyskytne podobná situácia ako v januári 2009. Brusel bude mať posledné slovo v prípade rozhodnutia o obrátenom toku zemného plynu v niektorom z plynovodov.

Chránení spotrebitelia – v prvom rade domácnosti

Do dvoch rokov musí každý členský štát vypracovať prevenčný plán. Exekutíva po novom zabezpečí, aby domácnosti ako tzv. chránení spotrebitelia napriek sťaženým podmienkam dostali dodávky zemného plynu za každých okolností. Ide o jednu z priorít novej legislatívnej normy.

Členské štáty sa pôvodne k návrhu stavali odmietavo. Po rokovaniach s Európskym parlamentom sa im podarilo dosiahnuť ústupky. Každý členský štát si tak bude môcť pridať na zoznam chránených zákazníkov ďalšie skupiny. Podmienkou je, že nemôžu tvoriť viac ako 20 % celkovej spotreby plynu.

Tri stupne krízy

Nariadenie rozlišuje tri stupne vážnosti krízy. Sú nimi: varovanie, výstraha a núdzová pohotovosť. V prípade najvážnejšej situácie sa členské štáty musia postarať o spustenie krízového plánu. Sú zároveň povinné zaistiť, aby cezhraničná výmena plynu fungovala.

Žiadny národný protekcionizmus

Štát nebude môcť počas krízy prijať obmedzenia pre dodávky plynu do susedných krajín. Nariadenia má krajinám garantovať možnosť predávať plyn všade tam, kde to bude potrebné. EÚ bude tiež určovať, ktoré skupiny spotrebiteľov budú mať v čase krízy zaručený odber plynu.

Obojsmerný tok plynu štandardom

Norma zahŕňa aj povinnosť do troch rokov upraviť plynovody tak, aby boli technicky schopné prevádzkovať reverzný tok. Touto technológiou ešte nedisponujú všetky členské štáty EÚ, čím podľa Bruselu ohrozujú svoju energetickú bezpečnosť.

Systém obojsmerného toku zemného plynu sa osvedčil v januári 2009 medzi Českou republikou a Slovenskom. Počas krízy prúdil vôbec po prvýkrát smerom zo západu na východ, čím sa podarilo ochrániť slovenských odberateľov v segmente domácností od prerušenia dodávok suroviny.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.