Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Košice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / sludgegulper (licencia Creative Commons)
7. septembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Ak sa minie uhlie, teplo pre domácnosti v Košiciach zdražie

Tepláreň Košice (TEKO) nakúpi 90 tis. ton čierneho uhlia pre nadchádzajúcu zimnú vykurovaciu sezónu až počas zimy. S nákupom začne v novembri na základe výsledkov verejnej súťaže, do ktorej sa môžu dodávatelia so svojimi ponukami prihlásiť do 20. septembra 2010, informovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR.

Do tendra sa môžu prihlásiť firmy, ktoré podľa zverejnených podmienok preukážu, že v období od 1. januára 2008 do 31. augusta 2010 dodali konečným odberateľom na území EÚ minimálne 120 tis. ton energetického uhlia, z toho minimálne 80 tis. ton čierneho energetického uhlia.

Stále hrozí, že Košice ostanú bez tepla

Uhlie sa ide nakupovať na poslednú chvíľu. „Bývalý predseda predstavenstva Ladislav Lazár, ktorý je dnes poslancom NR SR za stranu Smer, ako štatutár TEKO nekonal a nezabezpečil dodávku uhlia. Čierne energetické uhlie je primárnou surovinou pre výrobu tepla v Košiciach,“ informuje vo svojom stanovisku ministerstvo.

„Vedenie nezabezpečilo pre mesto Košice dodávku čierneho energetického uhlia na vykurovaciu sezónu 2010/2011. Z dôvodu tohto nezodpovedného a sabotérskeho prístupu bývalého vedenia TEKO teraz hrozí, že obyvatelia Košíc zostanú začiatkom zimy 2010 bez tepla,“ varovalo MHV SR.

Nové vedenie TEKO podľa ministerstva bezodkladne po svojom nástupe vyhlásilo verejné obstarávanie, avšak objednané uhlie dorazí do Košíc najskôr začiatkom decembra 2010, čo predstavuje dvojmesačné omeškanie.

Teplo možno zdražie

Manažment teplárne ubezpečuje, že Košice bez tepla nezostanú. Prípadný výpadok čierneho uhlia sa dá nahradiť plynom, to však môže spôsobiť zvýšené náklady na výrobu tepla, a tým aj zvýšenie cien tepla pre konečných spotrebiteľov.

Bývalý štatutár nesúhlasí s tvrdeniami súčasného vedenia o nedostatku uhlia: „Nevidím najmenší dôvod na paniku. Keď v októbri 2006 nastúpil do vedenia akciovej spoločnosti Tepláreň Košice manažment pod mojím vedením, disponovali sme zásobami uhlia len na 15 dní a bez problémov sme vtedy dokázali zabezpečiť dostatok uhlia na celú sezónu.“

Súčasný manažment košických teplární má podľa Lazára nakúpené uhlie do januára 2011 a má teda ešte dostatok času na zabezpečenie ďalšieho nákupu pre blížiacu sa vykurovaciu sezónu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.