Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ak producenti dodržia dohodu, prebytok ropy na trhu vystrieda schodok

IEA odhaduje, že zásoby ropy v skladoch v nasledujúcich šiestich mesiacoch klesnú o približne 600.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, ak OPEC a jeho partneri obmedzia produkciu. IEA pritom ešte nedávno tvrdila, že zásoby ropy sa znížia až koncom roka 2017.

Agentúra sa domnieva, že Rusko, najväčší producent ropy mimo OPEC, začne postupne plniť svoje záväzky o znížení ťažby.

Ceny ropy už vzrástli o približne 17 % od konca novembra, keď sa členovia OPEC dohodli na kolektívnom znížení produkcie, prvýkrát po ôsmich rokoch. A cez víkend 10. decembra sa k nim pridalo ďalších 11 producentov, nečlenov OPEC, vrátane Ruska a Kazachstanu.

„Pred tým, ako sa producenti dohodli, nám údaje o vývoji ponuky a dopytu naznačovali, že na trh s ropu sa vráti rovnováha až koncom roka 2017,“ uviedla agentúra so sídlom v Paríži v správe, ktorú aktualizuje každý mesiac.

Ak OPEC promptne a v plnom rozsahu dodrží svoje produkčné ciele a aj ostatní producenti znížia ťažbu tak, ako sľúbili, ropný trh sa už v 1. polovici 2017 prehupne z prebytku do schodku, dodala IEA.

K poklesu skladových zásob však podľa IEA dôjde len vtedy, ak OPEC dostatočne zníži dodávky komodity na trh a udrží produkciu na dohodnutej úrovni 32,7 milióna barelov denne.

V novembri však členovia OPEC vyprodukovali rekordných 34,2 milióna barelov ropy denne, čo znamená, že musia svoju produkciu znížiť razantnejšie, ako sa pôvodne čakalo.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.