Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2009 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov bude v Ľubľane

Vznikla Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER). Má sa stať kľúčovým prvkom fungovania trhov EÚ s elektrickou energiou a plynom. ACER bude koordinovať národné regulačné orgány a môže sa spolupodieľať na tvorbe právnych predpisov v oblasti európskych sietí.

Za určitých podmienok bude mať ACER v kompetencii prijímať záväzné rozhodnutia o podmienkach prístupu k cezhraničnej infraštruktúre a jej prevádzkovej bezpečnosti. Európske inštitúcie sa na ňu budú môcť obrátiť v otázkach týkajúcich sa energetiky.

Komisár pre energetiku EÚ Andris Piebalgs privítal rýchle rozhodnutie členských štátov. Vznikol tak dostatočný čas pre administratívnu prípravu spustenia agentúry na jar v roku 2011. Má prispieť k liberalizácii trhov s energiou v EÚ. Medzi uchádzačmi o sídlo agentúry bola aj Slovenská republika.

ACER vznikla na základe nariadenia (ES) č. 713/2009 ako súčasť tretieho balíka o liberalizácii energetiky. Agentúra začne oficiálne svoju činnosť od 3.marca 2011.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.