Agentúra Euratom podľa Maďarov odobrila ruské dodávky paliva pre Paks
Zástupcovia Bruselu podľa Lázára oficiálne informovali vládu v Budapešti, že agentúra Euratom, ktorá má v kompetencii schvaľovanie dodávok paliva, odsúhlasila rusko-maďarskú zmluvu. „Toto rozhodnutie je míľnikom. Teraz už neexistuje žiadna prekážka, ktorá by bránila rozšíreniu elektrárne Paks,“ povedal včera na tlačovej konferencii šéf úradu predsedu vlády Maďarska.
Projekt podľa Lázára v tejto fáze nemá žiadne meškanie a spustí sa podľa plánu v roku 2018. „Dnes už otázka nestojí tak, či sa rozšírenie elektrárne Paks uskutoční alebo nie, ale skôr tak, akým spôsobom sa zrealizuje,“ dodal.
Problematický bol pôvodný zámer, na základe ktorého malo Maďarsko odoberať jadrové palivo výlučne od ruského dodávateľa TVEL. Brusel ale požaduje väčšiu diverzifikáciu. Lázar ešte v marci uviedol, že podľa novej dohody s Euratomom bude Rusko dodávateľom paliva 10 rokov od spustenia blokov namiesto pôvodných 20, ktoré boli ukotvené v počiatočnej dohode s Rusmi.
Vyšetrovanie Bruselu sa ale stále neskončilo. Obchodné zmluvy medzi maďarskou vládou a Moskvou aj naďalej skúma oddelenie EK pre hospodársku súťaž, ktoré preveruje oprávnenosť poskytnutia formy štátnej pomoci a kontrakty uzatvorené s ruským Rosatomom bez verejnej súťaže.
Šéf Orbánovho kabinetu dostal tiež otázku ohľadom vyhoretého jadrového paliva. Zmluva s Ruskom podľa neho dáva možnosť poslať odpad naspäť do Ruska. Podľa Lázára v tejto veci neexistuje konsenzu ani doma v Maďarsku.
Súvislosti projektu
Dohoda o výstavbe a údržbe dvoch nových blokoch elektrárne Paks II sa uzavrela v roku 2014. Rosatom plánuje v Paksi postaviť dva reaktory typu VVER-1200 s inštalovaným výkonom 1.200 MW.
Celkový rozpočet projektu, ktorého 80 % sa pokryje prostredníctvom úveru od Rosatomu, sa odhaduje na 12 mld. eur. Budapešť bude úver splácať 21 rokov s premenlivou úrokovou mierou od 3,95–4,95 %.
Vláda Viktora Orbána hneď od začiatku čelila kritike pre údajne netransparentný výber dodávateľa technológie. Mnohí analytici považujú dohodu s Rosatomom za ťažisko Orbánovej stratégie, ktorej cieľom je ďalšie prehlbovanie vzťahov s Moskvou.
Paks je jedinou atómovou elektrárňou v Maďarsku. V súčasnosti pozostáva zo štyroch reaktorov sovietskeho dizajnu VVER-440, ktorých spoločný inštalovaný výkon predstavuje 2 GW. Elektrina vyrobená v Paksi dokáže pokryť približne 42 % celkovej spotreby v Maďarsku.
© energia.sk