Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Špecializovaný tím Elektro spolu s približne 100 policajtmi a ïalšími osobami práve zasahujú v areáli jadrovej elektrárne Mochovce v rámci policajnej akcie s krycím názvom Atóm. Ide o akciu v rámci trestného konania vedeného za obzvlášť závažný zločin podvodu, ktorý priamo súvisí s dostavbou 3. a 4. bloku elektrárne. Bratislava, 3. marec 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Polícia Slovenskej republiky
6. decembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Agenti SIS si posvietili na Mochovce aj dodávky surovín z Ruska

Po uzatvorení päťročnej zmluvy o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou od začiatku roka 2020 sa podľa správy SIS riziko prerušenia tranzitu plynu cez ukrajinské územie zásadne znížilo.

Informačná služba však upozorňuje, že rusko-ukrajinské vzťahy, nielen v plynárenskej oblasti, sú však dlhodobo komplikované, preto ich ďalší vývoj bude potrebné naďalej pozorne monitorovať.

Stav dostavby

Služba monitorovala aj situáciu týkajúcu sa dodávok ruskej ropy do Bieloruska po vypršaní platnosti kontraktu na jej nákup z Ruska. „Prípadné zastavenie alebo zníženie tranzitu ruskej ropy cez Bielorusko by mohlo ohroziť aj dodávky na Slovensko,“ uviedla v správe SIS.

Informačná služba príjemcom odstúpila viaceré informácie o problémoch dostavby strategického projektu v oblasti jadrovej energie.

Priebežne bol monitorovaný stav dostavby a boli analyzované riziká poškodenia hospodárskych záujmov SR spojené s technickými a bezpečnostnými nedostatkami budovaných blokov a s ďalšími posunmi termínov ich dostavby,“ priblížila SIS.

Odstraňovanie nedostatkov

Slovenskí agenti kompetentných informovali o pretrvávajúcich problémoch pri odstraňovaní nedostatkov. „Poukázali sme aj na finančné problémy spoločnosti zodpovednej za dostavbu, ktorá s financujúcimi bankami dohodla na financovanie dostavby projektu také podmienky predĺženia splatnosti úverov, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k strate výrobných závodov v prospech veriteľov, alebo k platobnej neschopnosti a následnému konkurzu spoločnosti,“ konštatovala SIS.

Okrem energetickej bezpečnosti SIS analyzovala aj rastúci globálny ekonomický vplyv Číny, jej asertívnu zahraničnú hospodársku politiku a možné dôsledky tohto vývoja pre SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.